| dayana007 a întrebat:

Dau funda cui imi spune cum sa scap de buba dulce pe cale naturala si rapid... maine vreau sa merg la disco si sa nu o mai am, va rog help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Uite aici,
http://www.lacafenea.ro/bube-dulci-impetigo-steptococic-t1400s50.html
Te pup!

4 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Daca chiar ai impetigo - "bube dulci" trebuie sa stii ca este o infectie bacteriana si este o boala infectiosa contagioasa.

"Tratament De regula, medicul dermatolog pune diagnosticul de impetigo in urma examinarii pielii. Uneori ia o proba din interiorul veziculei pentru examenul bacteriologic. Se pot efectua teste suplimentare de sange si de urina daca sunt prezente si alte simptome.

Potrivit prof. dr. Anca Zbranca tratamentul consta in aplicatii locale ale unui unguent pe baza de antibiotic, pentru cazurile usoare si tratament cu antibiotice administrate oral, pentru cazurile mai grave. De asemenea, in toate situatiile, se recomanda o igiena stricta a pielii.

Tratament pentru acasa

Daca infectia este minora si nu s-a raspandit pe mai multe zone ale corpului, iata cateva recomandari care iti pot fi de folos:

spala usor zona afectata de trei ori pe zi si apoi aplica un unguent pe baza de antibiotic;
pentru a usca leziunile, tamponeaza usor cu apa calda portiunea si apoi indeparteaza crusta cu un prosop moale;
nu te scarpina si evita sa atingi zonele afectate pana cand se vindeca;
acopera zonele infectate pentru a evita mancarimea si a preveni raspandirea infectiei;
nu folosi obiectele personale (prosoape, jucarii, haine etc.) ale unei persoane care are impetigo;
daca ai taieturi sau alte leziuni la nivelul pielii, aplica preventiv un unguent pe baza de antibiotic."

http://www.eva.ro/......24411.html

| michelia a răspuns:

Te speli bine pe fata si te dai de 3 ori pe zi cu albastru de metil de la farmacie.
Evident, azi nu iesi din casa.
Daca e o forma usoara iti trece asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu pasta de dinti foarte mentolata.

| AnonimGirl010101 a răspuns:

Buna daca faci ce iti zic eu se vindeca in mai putin de 3 zile sau ciar mai putin de doua zile.Tot ce trebuie sa faci e sa dai pe buba dulce cu tinctura de propolis(lichida, nu crema).te va ustura putin a inceput dar dupa aia trece.se va micsora din ce in ce mai tare pana dispare.stiu asta pentru ca am avut foarte multe. Bubele dulci apar de la mizerie(ex.mananci cu maini murdare, bagi murdarii in gura etc.) Sper ca te-am ajutat Insanatosire gravnica!