| CoOoLLa a întrebat:

Dau fundă.

Salut TPU,
De o luna, sunt declarat nefumător, având în vedere ca am fost fumător timp de 4-5 ani m-am lasat dintr-o data acum 1 luna din vina unei probleme care m-a îngrijorat, ea este următoarea : M-am trezit intr-o dimineață și fara sa mănânc (cum fac de obicei diminețile ) mi-am aprins o țigară, am fumat-o și am plecat spre poștă, am ajuns la poștă iar acolo am stat 6-7 minute la coadă după care am leșinat fiind conștient că o să leșin i-am zis unui domn "Nu vă supărați,mi-e rău și voi leșina " am leșinat apoi când "m-am trezit " eram întrebat de toti câte ceva și apoi așezat pe un scaun,nu mi s-a mai întâmplat sa leșin decât o singura data când mi-am făcut analizele și eram foarte răcit și luandu-mi sânge m-a moleșit...
Am ajuns la spital, am făcut analize la sânge și la tot ce se poate, țin sa spun ca prima mea masa era undeva la ora 12-14-15 pana atunci fumam excesiv (10-8 țigări ) 1 pachet pe zi. După toate analizele făcute mi-au zis ca am puțin calciu și alte chestii în corp după cum am văzut și eu pe analize dar știind ca am fumat înainte sa leșin doctorii au zis normal "lasă țigările " ceea ce nu vreau sa fac, timp se 4-5 ani am fumat în fiecare dimineață pe stomacul gol. Acum de o luna am intrat în sevraj și nu mai suport stările ...ba sunt amețit, ba nu mă pot concentra pe nimic parcă nu as fi eu în corpul meu și doctorul de familie a zis ca am fost răcit, ca am avut prea multa nicotina în mine. Acum simt nevoia sa fumez adică nu mă mai pot bucura de ieșirile afară dacă nu îmi aprind o țigară. Nu simt nevoia aia mare dar stările astea cred ca ar dispărea cu o țigară având în vedere ca le visez noaptea...Ele mă ajutau sa trec peste plictiseala. Tin sa anunț ca am 17 ani,pana la urma mi-au dat niște pastile pentru răceală și sa mă curăț de nu știu ce infecție din vina amigdalitelor. Devenisem și panicat, îmi era frica ca mor, nu voiam sa ies singur afară sa stau singur în casa ...eram furat de anxietate.

Deci, întrebarea este : " Acum dacă fumez ce aș putea păți? "

Nu mă ajutați dacă ziceți ca nu e bine sa fumezi sau sa continui sa nu mai fumez, vreau sa știu dacă mă ajuta țigările fie ele cât de slabe sa scap de sevraj sau dacă mă leșină.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CoOoLLa explică:

Nu mă simt eu bine dacă nu văd ca arde o țigară. nici electronica nu mă încântă

| DianaCiortan a răspuns:

Există un spray care se numește ninicotin spray care îți potolește poftă de a fuma