| 12367800 a întrebat:

De 2 ani am problemă cu o unghie incarnată, dacă știți un tratament pentru acestă problemă, dar să fie sigur! As prefera să răspundă cineva care a trecut prin aceasta problema sau cunoaște pe cineva cu astfel de problemă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

Salut, te sfatuiesc sa mergi la spital si sa le spui lor problema. In aceeasi zi ar trebui sa te ajute. Iti vor anestezia degetul, dezlipii carnea de pe unghie si iti vor taia partea incarnata din unghie, de altfel daca ai carne moarta, o vor indeparta si pe aceasta. Procedura nu dureaza mai mult de 30 de minute (cu tot cu anestezie) si poti pleca linistit acasa. Nu iti vei simtii degetul timp de ~o zi. Nu vei avea dureri ulterioare, unghia nu se va mai incarna. Vei merge la control inca de ~2ori, peste o saptamana de la interventie(cand iti vor schimba bandajul si va trebuii sa il scoti singur peste inca 1 saptamana) si peste 1 luna de la interventie(cand doar se vor asigura ca rana s-a vindecat corect).
P.S este posibil ca a doua zi de la operatie, cand degetul se va dezmortii, sa simti furnicaturi, ca atunci cand iti amorteste o mana fiindca ai stat prea mult pe ea.
P.P.S asa a fost la mine.

| 12367800 explică (pentru KanameKuran):

Eu mi-am scos unghia afară de 2 ori si nici un rezultat din contra mi-a facut mai rău, la tine tia taiat din unghie sau doar din carne? Imi poti spune ce specializare avea doctoru?

| KanameKuran a răspuns (pentru 12367800):

Salut, nu stiu ce specializare avea doctorul, era doctorul de garda. Cred ca si o asistenta poate face aceasta operatie. Eu am incercat sa imi "repar" singur problema, si a fost nevoie de indepartarea ambelor parti, unghie si carne, de aceea ti-am dat atat de multe detalii.
Iti urez bafta si sa nu fii speriat, dupa cum am spus, in afara de cele 2 injectii pentru anestezie (care s-au simtit exact ca si cum ai pune un cub de gheata pe degetul mare de la picior) nu vei simti nimic altceva in acea zi. Ziua urmatoare s-ar putea sa simti furnicaturi.

| 12367800 explică (pentru KanameKuran):

Da eu am trecut prin 2 operati din acest gen nu am treaba cu anestezia, dar la mine mi-au scos doar unghia, de aia te-am intrebat daca la tine au intervenit si la carne! Mersi de sfat!

7 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Am avut un coleg la liceu care a avut o problema de genul si i-a fost recomandata operatia si doar asa a scapat. In schimb si eu m-am confruntat cu asta, doar ca nu era foarte grav sa zic asa, si m-am descurcat singura, am inlaturat partea aia de unghie si apoi am dat cu betadina si tinctura de iod si gata, n-am mai avut probleme, doar ca eu nu-ti recomand sa faci de capul tau asta, mergi la medic.

| 12367800 explică (pentru GoldenZenith):

Eu mi-am scos unghia si in loc sa ma vindec mi s-a incarnat amandoua partile. La mine problema ii mai grava mersi de sfat!

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Buna. Nu am avut eu aceasta problema si nici nu as vrea sa am, stiu in ce consta. Dar verisoara mea a avut la unghia mare de la picior. Ea mergea la doctor si ii facea ceva, iar in rest, seara isi tinea picioarele in apa calda si incerca chiar ea sa taie unghia, dar mereu reaparea, insa cu timpul i-a disparut. Stiu ca nu sunt informatiile pe care ti le doresti, dar incearca sa te duci la doctor, in rest nu iti va putea trece pur si simplu, doar vei mai ameliora putin din durere.

| 12367800 explică (pentru NuDauNiciunNume):

Mersi! Dar la mine ii mai grav si nu o sa rezolv nimic daca imi tau din unghie deoarece locul este foarte inflamaţ, mersi oricum de sfat!