| Dragos36312 a întrebat:

De 2 ani ma lupt cu depresia, anxietatea si ura de sine aproape in fiecare zi, sincer simt ca nu mai pot. Nu stiu, voi ce credeti ca ar ajuta? Am incercat sa evit orice fel de pastile, ma gandeam poate un terapeut ar ajuta, dar nu imi permit momentan

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Nu stim situatia ta si nu prea putem sa te ajutam,Trebuie sa existe o cauza a depresiei si anxietatii, Nu te poate ajuta doar un terapeut, cred ca trebuie sa faci tot posibilul sa te integrezi undeva, scoala sau un loc de munca, altfel slabe sanse.Treaba cu terapeutii e ca cei care au probleme nu au bani si cei sanatos nu le trebuie.Si eu am probleme tot cam de 2-3 ani dar nu am facut nimi si observ ca ma adancesc tot mai tare

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă îmi spui din ce oraș ești, o să îți dau niște sfaturi concrete.

| Donsavas a răspuns:

Nu evita sa mergi la psihiatru, ia pastile, altfel vei avea problemele astea emotionale in continuare.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Isus este medic universal. Apelează la El si vei vedea diferență.

| Andra9pk a răspuns:

Incepe cu inceputul. De la ce a pornit aceasta depresie? Ce te-a facut sa ajungi in starea asta? Daca stii ce te determina sa fii asa, poti elimina cauza. Fa-ti putina ordine in viata, stai departe de lucrurile sau persoanele negative si de ceea ce nu iti face placere in general. Axeaza-ta pe ceea ce iti place sa faci, incearca plimbari in aer liber, comunicarea cu prietenii, familia. ofera-ti timp pentru tine. uneori tu esti cel mai bun remediu pentru tine insuti.

| Ingognito a răspuns:

Pai depinde din ce cauza esti depresiv, trebuie sa fie un motiv anume nu a aparut asa peste noapte, depinde de problema ca sa primesti sfaturi mai concrete