| anonim_4396 a întrebat:

De 2 saptamani am scalpul foarte iritat si simt mancarimi usoare. Am matreata uscata fina, care nu cade din par dar se vede si asta ma obliga sa ma spal la 2-3 zile. Imi tot pun masti cu uleiuri si ma spal cu sampon din plante, apa beau si tot nu imi trece senzatia aia de uscaciune. Ce ar putea fi? Ce sampon sa folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ai o dermatita seboreica. Un sampon foarte bun impotriva acestei probleme, este cel cu nizoral, din farmacie.

| anonimg a răspuns:

Foloseste sampon head&shoulders si nu o sa mai ai probleme. Nu mai folosi toate alte produse decat samponul acesta. La o singura spalare te speli pe cap de 2 ori. Si te speli la 2-3 zile. In 2-3 saptamani o sa fie mult mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Nu este bun pentru mine. e prea agresiv cu scalpul. nu am parul gras

| Stoica_Robert_1999 a răspuns:

Salut, samponul de plante nu te ajuta.
Eu am folosit din acela de urzici si nimic.
Incearca cu otet sau o chestia din aceea ca un sapun cum fac batranii, de la bunica am aflat de astea.
Eu sincer am ras prima oara cand mi-a spus, dar dupa 1-2 saptamani nu am mai avut deloc matreata.
Sper ca te-am ajutat happy

| Leu_Alex_1989 a răspuns:

Uda o carpa cu Alchool sau cu gaz, si procedeaza ca si cum te stergi pe cap... Dupa, spalate cu apa calduța si vei opserva ca o sa iti dispara mancarimea, dupa ce repeti asta de 2, 3 ori in fiecare zi timp de 2 zile!
Va multumesc!