| MarianaOltean1800 a întrebat:

De 2 zile a început sa ma mănânce și sa ma usture pielea de pe fata și câteodată de pe corp.Dar și capul, parul.Pe lângă nas și deasupra de buza simt de parca am folosit crema epilatoare prea mult.Și ma mananca groaznic și fruntea, de la ce credeți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Schimba crema epilatoare. De ce ai avea nevoie de asa ceva?

| MarianaOltean1800 explică (pentru darrio2007):

Sunt fata.

| darrio2007 a răspuns (pentru MarianaOltean1800):

Ok, am inteles. Dar pe unde te-ai epilat, că spui că te mananca pielea pe unde nu ar trebui sa te epilezi?

| MarianaOltean1800 explică (pentru darrio2007):

Nu am spus asta.Am zis ca ma mananca pielea de pe fata DE PARCA m-as fi epilat si as fi stat cu crema prea mult.Ma ustura toată fața

| darrio2007 a răspuns (pentru MarianaOltean1800):

Ai alergie la ceva. Mergi la medic daca problema persista.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai crema epilatoare NU se pune pe fata, ca-i tenul foarte sensibil si faci alergii sau te iriti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar putea fi o reacție alergica,prurit cutanate, prurit generalizat, sau urticarie cauzata de stres,alergie alimentara,anxietate; dacă sti ca ești anemica,este posibil sa fie și asta o cauza, sa fie o reacție a anemiei,a deficitului de fier ce se poate remedia incluzând spanac,ficat de porc, sfecla roșie în dieta ta zilnica. Sunt foarte multe cauze, nu putem ști de la ce o apărut, ce a provocat aceasta mâncărime, ar fi bine sa nu te mai stresezi o perioada, sa te relaxezi mai mult, sa eviți stresul, grijile excesive, supărările și sa te odihnești, recomand și un masaj de relaxare la un salon, sau un masaj cu acupunctură, te va mai calma și relaxa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se găsesc în farmacii soluții, creme mentolate, acestea pot reduce efectul mâncărimii, dar eu îți sugerez dacă persistă sa vizitezi un medic Dermatolog.

| MarianaOltean1800 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil e o reactie alergica la vreun aliment.