| claudiad a întrebat:

De 2 zile am niste scurgeri vaginale maronii, ca si consistenta sunt ca si cele albe normale atat ca sunt maro inchis. Precizez ca sunt la ovulatie si luna trecuta mi-a venit ciclul cu 11 zile mai repede in conditiile in care de obicei venea regulat, foarte rar se intampla sa intarzie dar niciodata sa vina mai repede. Scurgerile nu sunt dureroase, nu se simte vreun discomfort si au inceput in timpul contactului sexual (nu sunt la primul contact sexual). As dori niste pareri inainte sa merg la ginecolog. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarile din timpul actului sexual nu sunt normale si nici sanatoase, putand fii vorba de o rana pe colul uterin, provoata de o infectie cu HPV.
Se pare ca ciclul tau este de tip neregulat, odata e ti-a venit cu 11 zile mai devreme.
In acest caz, nu se poate calcula ovulatia, perioada fertila sau urmatorul ciclu.
Ma exista posibilitatea unei sarcini, dar asta numai un medic iti poate spune.

| claudiad explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca este sangerare, este lichidul alb ce exista in mod normal dar are o culoare maro inchis. Si nu mi-a curs numai atunci in timpul actului, curge in fiecare zi de atunci foarte putin. Ciclul mi-a fost mereu regulat, venind in aceeasi zi +-o zi in aceeasi luna. Si am mentionat ovulatia pentru ca imi urmaresc ciclul lunar cu o aplicatie pentru asa ceva ce mi-a aratat cand ar trebui sa fie. Desigur ca nu pot fi sigura si sa ma iau in totalitate dupa ea. Citisem ca scurgerea poate fi din cauza dereglarii hormonale, precizez ca am 2 noduli in tiroida, deci m-am gandit ca poate avea o legatura. In plus care sunt sansele sa am infectie cu HPV daca am acelasi partener de 3 ani de zile si pana acum nu am avut vreo problema? anul trecut am facut si un test papanicolau si a iesit negativ.

| Violleta2022 a răspuns (pentru claudiad):

Faptul ca ai o scurgere maronie in fiecare zi, trebuie sa-ti dea de gandit, ca nu-i normala si nici sanatoasa, putand anunta o problema de sanatate cu aceasta sangerare. pentru ca marou este sangele oxidat, care se elimina afara din vagin, odata cu scurgerea vaginala normala.
Legat de - infectia cu HPV - se poate produce cu multi ani in urma, iar in timp erodeaza colul uterin, provocand displazia de col uterin (cervicita ssau rana pe colul uterin), care are niste stadii de evolutie a bolii. Ignorand semnele, in cativa ani se pot transforma in cancerul de col uterin.
Infectia cu HPV este un ucigas tacut, care te instiinteaza cand apar transformari celulare doar.

In cazul tau, este posibil ca infectia cu HPV sa se fii produs acum 3-4 ani, cand ti-ai inceput viata ssexuala. In orice caz, sunt peste 200 de tulpini HPV, dar numai 6 din ele sunt cancerigene.
Cand a fost ultima oara cand ai facut un examen citologic (test papa Nicolau) si cand ai vazut un ginecolog?

| claudiad explică (pentru Violleta2022):

Am mentionat ca am fost acum aprox un an si a iesit negativ testul. In plus ma protejam mereu. Stiu ca se poate lua si in alte moduri dar infectie cu hpv mi se pare ca ar fi cea mai grava chestie si pot fi si alte cauze minore pentru o sangerare sau legate de schimbarile hormonale sau tiroida. Oricum voi merge la ginecolog sa vad ce este, multumesc pentru raspunsuri!

| Violleta2022 a răspuns (pentru claudiad):

Tiroida nu provoaca sangerari intre menstre.

| gogu220 a răspuns:

Fetelor!
Frumoasă conversaţie dar totuşi.
Voi realizaţi că doar un medic ginecolog e cel mai în măsură să va lumineze?

| claudiad explică (pentru gogu220):

Am fost deja la ginecolog, sub nici o forma nu era infectie cu HPV. Si da, cel mai bine e mers direct la doctor cand vine vorba de sanatate, nu pus intrebari pe TPU unde lumea isi da cu parerea si te poate panica aiurea.