| artista96 a întrebat:

De 3 zile mi-am facut gaura in ureche acasa( am tinut acul si cercelul putin in alcool sanitar), in jurul gaurii este tare locul( cred ca e putina umflatura, dedesubt e rosie urechea dar deasupra nu, si ma doare putin. In cat timp poate aparea o infectie si cum as putea sa o previn?(in fiecare zi mi-am scos cercelul si am tamponat cu spirt pe gaura,... am cercel de aur momentan din ala cu tortita). SI cam cat timp ma v-a durea urechea?puppy dog eyes vreau raspunsuri serioase. multumesc >big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa cureti locul cu apa si sapun, apoi cu betadina si apoi sa aplici putin unguent pe baza de antibiotic (de tip Baneocin) de 3-4 ori pe zi, timp de cateva zile. Daca observi ca se mentine inflamata zona sau apare vreo colectie purulenta va trebui sa mergi la medic.
http://www.i-medic.ro/......oral-acasa

1 răspuns:
| artista96 explică:

Vaii eu am uitat ca am betadina acasa, trebuie sa o folosesc, multumesc pentru raspuns happy