| simulare a întrebat:

De 4 zile ma dor genunchii ( cand fac geoflexiuni ) am 16 ani. **Eu cred ca este din cauza ca m-am plimbat cu bicicleta prin ploaie, purtant pantaloni scurti. ** Ce parere aveti? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simonasimona1992 a răspuns:

Nu cred ca e vorba de pantalonii scurti. Chestia ca frigul dauneaza articulatiilor e adevarata, dar nu apar consecinte doar de la o singura plimbare plin ploaie.
Intrebarea este : cat de mult te-ai plimbat? Ai fortat? ai facut efort mare?
Apoi, cel mai important : scaunul era reglat pentru inaltimea ta? Cand stai pe sa si intinzi piciorul pe pedala de jos, trebuie sa ai un unghi foarte mic de indoire a piciorului(genunchiului). In caz contrar, fortezi genunchii si pot aparea tot felul de leziuni.
Ai grija de genunchii tai ca altii nu mai ailaughing Vorbesc din proprie experienta.
Da cu niste crema antiinflamatoare de 3-4 ori pe zi( Diclac, Dicofenac, Sindolor, Voltaren. Rumalaya, etc. ) Si iti va trece.
Nu fa genoflexiuni pana nu iti trece.
Bea multa apa. Hidratarea e esentiala pentru refacerea articulara si ligamentara.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate ai facut o usoara imflamatie de ligamente.
Nu-ti forta genunchii, relaxeaza-le atarnand cat mai mult.
Genoflexiunile sa le faci treptat, peste o saptamana.

| Hexiled a răspuns:

Ce spui tu ar fi un motiv, in 2-3 zile iti va trece. Eu la sala am facut exercitii pentru picioare, iar in 3 zile eram ca nou