| anonim_4396 a întrebat:

De aproape o saptamana tusesc in continuu. (Nu,nu am febra/dureri de cap,am gust si miros,nu imi curge nasul) si uneori stranut. Tusea este foarte persistenta,e o combinatie intre tuse seaca si una cu sputa,sputa e de culoare galben-verzuie si cea mai mare cantitate se elimina dimineata(daca de elimina). Nu pot bea rece si nici nu pot fuma. Seara(noaptea) am o criza groaznica de tuse,este senzatia de sufocare,uneori tusesc si cand inspir aer,si nu unul rece,e senzatie de iritare constanta. M-am pricopsit cu raceala de la mare,am venit acum o saptamana cu o senzatie incipienta de durere usoara in gat si dupa s-a transformat in asta. Tin sa mentionez ca m-a lovit un val,destul de puternic la ureche,care m-a durut tare dupa si imediat a doua zi a inceput gatul. In prezent ma mai doare urechea,cu mica extindere si la cealalta. Am luat bromhexin,decasept,codeina, algocalmin, doua zile cefalexina iar de ieri iau amoxicilina si nu s-a schimbat nimic.
Covid nu cred ca am insa ma enerveaza ca nu imi trece gatul odata. Ce as putea face? Nu m-as duce la upu automat ma vor baga la covizi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce esti asa sigura ca nu ai covid?
Adica ai fost la mare, acolo e cel mai mare focar de infectari.
Iti suni medicul de familie si te va indruma

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu știi exact ce este, așa că cel mai bun, înțelept lucru este să consulți un medic. Dta o numești răceală, dar ea este viroză respiratorie, și trebuie tratată ca la carte. De aceea iei medicamente degeaba fără efect.

| Ellzzz a răspuns (pentru sadrian46):

Si cu ce o pot trata? Mai exact ce medicamente?

| sadrian46 a răspuns (pentru Ellzzz):

Nu se poate spune, căci nu știi cu ce ești infectat.
Un medic va recomanda o analiză. Se face un exudat faringian, se colectează de la tine din gât. Se face o cultură și se constată la care medicament este vulnerabil ceea ce ai dta. Eu o dată am avut aceeași situație luni de zile, tot după un sejur la mare, și doar așa am scăpat.

| Emma30555 a răspuns:

Du-te la medicul de familie sau farmacie măcar sa ți dea un tratament, nu te baga la covid stai liniștită ca sunt destui bolnavi pe bune, am avut o cunoștință care a avut coronavirus, s au testat și ceilalți colegi ai lui care nu au avut și rezultatul lor a fost negativ, și au plătit singuri acest test, stai liniștită ca nu și bate nimeni capul, nu i mai interesează sunt destul care au, nu mai vin sa ți facă testul decât dacă îl ceri tu și ți l și plătești singura.

| WhiteLife a răspuns:

Daca ai luat antibiotic, clar nu e infectie bacteriana. Daca ai luat codeina si inca tusesti e grav. Trebuie mers la medicul de familie pentru un consult. Eu am ramas cu o tuse seaca dupa o raceala, ma trezeam noaptea si nu ma puteam opri din tusit. Dupa ce am mers la medic s-a dovedit a fi o alergie (nu am mai avut probleme de genul pana atunci si mi-a venit greu sa cred). Aerius m-a ajutat.

| Ellzzz a răspuns (pentru WhiteLife):

Am luat antibiotic doua zile(cefalexina) si am vazut ca nu m-a lasat deloc. De ieri am inceput cu amoxicilina si vreau sa iau 5 zile, in speranta ca poate ma lasa. Codeina am luat 3 zile (de trei ori pe zi) doar ca nu am vazut sincer nicio schimbare. Decaseptul nu functioneaza oricum. Se simte ca si cum ar fi ceva in gat mereu, o secretie foarte groasa care se elimina foaarte greu. Probabil nu imi trece pentru ca beau acidulat si fumez...dar oricum, senzatia de durere in piept si senzatia de voma pe care le am cand tusesc sunt groaznice

| WhiteLife a răspuns (pentru Ellzzz):

Antibioticele nu se iau fara prescriptie si in niciun caz la semne de raceala, pe termen atat de scurt, dar asta e alta discutie. Nu cred ca iti trece nici cu amoxicilina. Mergi la medicul de familie pentru un consult, nu te duce la urgente. Daca ai cazuri in familie de persoane cu alergii s-ar putea sa fie si asta o varianta.

| Ellzzz a răspuns (pentru WhiteLife):

Nuu,nu exista rude care sa fie alergice la ceva.
Mama mi-a dat sa iau antibiotice fiind cadru medical dar imi e frica ca nu cumva sa imi apara vreo candida de la ele...
Eu sunt oricum mai sensibila cu gatul, am probleme cu amigdalele de mica

| WhiteLife a răspuns (pentru Ellzzz):

Poti lua probiotice ca sa nu ai probleme de la ele. Pentru raceala, insa, doar un consult de specialitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistita esti ok

| Michaeel a răspuns:

Esti doar răcită stai chill...

| suntserios a răspuns (pentru Michaeel):

I ai facut analize online sau cum ai tras concluzia?

| Michaeel a răspuns (pentru suntserios):

Ma placi asa de mult de mereu îmi dai câte un răspuns? hai domne mai lasă-mă, n-ai și tu o viata? laughing

| Ellzzz a răspuns (pentru suntserios):

In general la covid stiam ca sunt mai multe simptome, nu doar tuse..acum mna, toti cei care au stat langa mine nu au niciun simptom si cu siguranta 1 din 6 persoane sa zic, trebuia sa aiba ceva daca era

| suntserios a răspuns (pentru Michaeel):

Iti dau cate un raspuns de fiecare data cand raspunzi prostii. Deci cum i ai pus diagnosticul?

| Michaeel a răspuns (pentru suntserios):

Îmi dai răspunsuri doar când e vorba de covid laughing eu nu cred în aberațiile astea și tu te trezești specialist sa ma înjuri și sa ma blestemi love struck.Nu trebuie sa îți dau eu ție nicio explicație, cum fata doar tușește și mai zice ca a venit de la mare normal ca este răcită.

| suntserios a răspuns (pentru Michaeel):

Pai doar aici te am prins ca vorbesti tampenii.
Daca tu nu crezi tine rahatul pentru tine, nu e nevoie sa il imprastii in altii.

Sau poate fata tuseste de 1 saptamana dupa ce a venit din locul cel mai contaminat din tara

| Ellzzz a răspuns (pentru suntserios):

Eu am incercat sa ma protejez cat se poate de mult, purtand masti si stand pe plaja departe de ceilalti oameni, doar cu grupul de prieteni...

| Michaeel a răspuns (pentru suntserios):

La fel și tu, dacă tu crezi în covid tine pentru tine ca m-ai înjurat și m-am blestemat destul încât sa am ghinion toată viata. Ca oricum dacă îmi dai răspunsuri de acest gen nu îmi vei schimba părerea sau ceva, tu crezi, eu nu, fiecare cu părerea lui.

| suntserios a răspuns (pentru Michaeel):

Nu ma intereseaza sa iti schimb tie parerea, ma intereseaza sa semnalizez pe cineva care influenteaza in negativ comportamentul altor oameni. Faptul ca tu nu crezi in covid si propagi ideile astea nu te afecteaza doar pe tine in final.

Exemplu concret aici. Eu cred in virus si ii spun sa se testeze. Daca e pozitiv atunci posibil sa nu mai infecteze la randul ei alti oameni, daca e negativ aia e, toata lumea fericita.

Daca tu ii zici sa isi vada de treaba pana maine poate infecta si 10 persoane.

vezi tu deci, parerea ta progagata la altii poate face rau

| SweetbutPsychoGirl a răspuns:

Sa nu fie infectie cu streptococ. Eu zic sa mergi la doctoru de familie, si sa ii spui aceste simptome. Si iti va da ceva antibiotic. Daca te duci la upu pun pariu ca te baga la covid. Ca acum oricine tuseste are covid. Eu zic sa mergi la doctor ca sa nu se agraveze. Si incearca sa nu fumezi deloc, asta daca esti fumatoare. Sanatate.

| suntserios a răspuns (pentru SweetbutPsychoGirl):

O trece la covizi daca testul ii iese pozitiv... logic