| anonim_4396 a întrebat:

De aproximativ 9-10 luni mă simt deprimată, uneori sunt foarte tristă și mă gândesc la fiecare lucru pe care l-am făcut pe parcursul zilei, fiecare cuvânt pe care l-am spus în urmă cu mult timp și le consider greșite, iar alteori nu simt nimic.
Mă gândesc uneori dacă nu cumva ar fi mai bine să mor dar stiu că nu sunt în stare nici măcar să fac asta.
Mă simt pierduta si nu stiu sa exprim exact ceea ce simt.

Am încercat să vorbesc cu apropiații dar nu au inteles și nu dau semne că ar vrea să mă ajute.

Am nevoie de un sfat.Aș vrea sa stiu ce am de fapt si ce se întâmplă cu mine.
De când eram mică am avut stări de anxietate, îmi era frică de interacțiunea cu celelalte persoane, mereu am fost retrasă si nu întotdeauna fericită dar acum e diferit, e cu totul altceva si nu stiu ce este. Ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mult prea mult timp pierdut, aruncat la gunoi...
Pune mana si fa ceva constructiv, invata ceva, citeste, fa curatenie in casa, orice este mai bine decat sa trandavesti si sa-ti induci depresii!
Daca vrei poti sa schimbi situatia in care esti, trebuie doar sa iesi din starea de lene si prosteala, in care te complaci acum!
Vad ca, de lene nu ti-a ales nici nickname unde am putea ghici sexul si nici nu te-ai obosit sa-ti afisezi sexul la profil.
Banuiesc ca esti fata, odata ce spui ca esti "deprimata". Ai toate sansele sa scapi de deprimarea aia, daca te apuci serios de frecat podele, geamuri, spalat rufe in casa, scos de prin dulapuri si camari si reorganizat, orice munca fizica te scoate din starea in care esti si-ti tine minte ocupata la altceva, decat visare prosteasca si trandaveala.
Hai, scularea ca azi incepe o noua zi, plina de munca!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce vârstă ai acum. Ani, luni?