| NevastuicAaA a întrebat:

De aproximativ un an port ochelari cu dioptria -1.
Prima data am refuzat sa ii port tot timpul chiar daca era necesar.
Dar dupa un timp m-am obisnuit cu ei si acum ii port tot timpul, uneori si noaptea cand adorm cu ei laughing.
Acum parca nu mai vad perfect cu tot cu ochelari.Deci sa marit dioptria.Stiu ca trebuie sa merg la control din nou.Dar alta este problema.
Eu fac sport destul de mult.Fotbal de obicei.Si ma deranjeaza ca nu pot sa joc cum trebuie ca sparg ochelarii sau nu vad tare bine fara ei.

Prima data cand am fost la control mi-a spus doctorita din prima ca exista lentile de contact sau operatii de la 18 ani.
Am gasit remedii pe net cu exercitii pentru imbunatatirea vederii, ochelari speciali...care bineinteles trebuie sa cumperi carti si alte prostii.

Ce remedii as putea urma pana cand sunt major? Dar care sa nu fie cu risc prea mare, pentru ca am nevoie in viitor de vedere buna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Suferi de miopie si acest lucru inseamna ca ai nevoie, in permanenta, de ochelari.
Daca in prezent, corectia vederii cu ochelarii pe care-i ai, nu este buna, inseamna ca este necesar, un nou consult medical si schimbarea dioptriilor.
Ca remedii naturale pentru imbunatatirea vederii, se pot folosi preparatele din afine, pe care le poti gasi la magazinele plafar.
De asemenea, afinile crede, consumate, in stare naturala, pot ajuta vederea.
Fiind in crestere, este important sa porti ochelari, permanent, pentru a nu-ti forta ochii.
Multa sanatate si un bun sfarsit de saptamana.

| NevastuicAaA explică:

Azµre da vad ca tu tragi concluzii cam repede.De unde ai luat acel 14? Nu fac cariera in fotbal si nici nu ai avea de unde sa stii cum ma descurc la fotbal.Sunt campion la rachetomodelism si vreau sa devin pilot, unde am nevoie de ochi sanatosi.Fotbalul era un exemplu.
Merg si la medic, dar aici am ajuns mai repede.
Daca nu as crede in minuni in ce sa mai cred?
Prima data cand am fost la medic mi-a spus fara sa intreb ca pot sa port ochelari sau lentile, de la 18 ani operatie.
Si nu ma plang, cer o parere.
De ce sa nu visez? Poate tu nu ai visat si uite unde ai ajuns, sa iti pierzi timpul la 25 de ani pe tpu.BRAVO!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru sportivi sunt ochelari speciali din plastic care se prind fix de cap, dar presupun ca sunt destul de scumpi. -1 nu e chiar atat de grav incat sa nu vezi cand joci fotbal.

| NevastuicAaA explică (pentru suntserios):

Ai dreptate, nu e chiar asa grav, dar nici placut.
Oricum mersi ca mi-ai spus de ochelarii sportivi.Nu stiam de ei.

| suntserios a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Eu port -2 si la mine chiar e naplacut cand imi scot ochelarii, dar daca nu ii port cam 30 min incep sa ma acomodez.

| Azµre a răspuns:

Vezi un medic, poți purta ochelari, lentile depinde ce recomandă medicul.

| NevastuicAaA explică (pentru Azµre):

Macar citeste intrebarea!
Mai bine nu apareau concursurile cu tricouri doar ca sa raspundeti voi aiurea.

| Azµre a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Am citit dacă nu ești în stare să te duci la medic pentru alți ochelari și pe deasupra ție îți pasă de fotbal și nu de sănătatea ta, e problema dat. Nu am vrut să o zic din prima ți-am recomnadat să vezi medicul pentru un nou consult! Dacă ție nu-ți pasă nouă de ce ne-ar păsa?

| NevastuicAaA explică (pentru Azµre):

De unde ai ajuns tu cu parerea ca eu nu sunt in stare sa merg la medic?
Nu asta am intrebat! Am intrebat cum pot scadea dioptria prin diferite metode. Ochelarii te ajuta doar sa vezi bine.

Daca ai fi citit cu atentie realizai ca imi pasa de sanatatea mea.Pentru ca eu trebuie sa imi pastrez sanatatea perfecta pentru cariera.Tu ai inteles doar fotbal.
Ochelari cu dioptrii noi nu este o solutie, dar necesari. Daca ai fi cunoscut domeniul as fi primit alt raspuns de la tine.Dar tu esti in fuga dupa un tricou.Cu 50 lei mercila magazin si iti faci tricou cu ce model vrei tu.

| Azµre a răspuns:

Băiatule eu nu răspund să câștig un tricou nici nu pot câștiga 2 într-o lună, eu am renunțat la al doilea tricou câștigat nu am nevoie.
Dacă tu crezi în minuni cu exerciții speciale și alte tâmpenii e problema ta. Tu cu gura ta ai zis că ai nevoie de un control și nu te-ai dus.
Nu văd ce carieră faci tu în fotbal la 14 ani dar mă rog, visezi cam mult.
Ideea în sine este să vezi medicul să ceri alte sfaturi în afară de a purta ochelari să vezi ce alte soluții îți poate oferi! Dacă nu ești capabil să discuți treburile astea cu un doctor înțeleg de ce ai venit aici să te plângi.

| DraudeS a răspuns:

1. Du-te la control.
2. Poti purta lentile de contact.
3. Exista operatii. (Scumpe)
4. Exercitiile sunt o prostie in principiu.

Sanatate!

| NevastuicAaA explică (pentru DraudeS):

La control imi schimba dioptria.Atat!
Lentile de contact nu vreau sa port pentru ca nu corecteaza vederea (nu ca ochelarii ar face asta) dar imi este si frica.Nu le mai pot scoate, se infecteaza, trebuie sa am grija si de alea. Pierderea unui ochi din cauza lentilelor pentru mine ar insemna cariera distrusa.
Operatiile sunt posibile doar daca sunt major.Mai am 2 ani de asteptat.Eu stiam ca pretul ar fi in jur de 1000 euro la un ochi(40 milioane aproximativ)
Deci imi ramane sa sper in alte optiuni.

| RodicaBinar a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Lentilele de contact se fac acum din materiale foarte moi şi umede, asemănătoare siliconului. Nu zgârie ochiul şi există lentile ce se pot purta continuu timp de 30 de zile, doar trebuie să mai pui picături în ochi. După 30 de zile, le arunci şi pui altele. În plus, preţurile au scăzut în ultima vreme, mai ales la cei care vând doar online (vezi optiness.ro, par a avea cele mai bunre preţuri). Eu port lentile de 5 ani şi am văzut îmbunătăţiri la materialele din care le fac. Pe astea moi nici nu le simţi.

| RodicaBinar a răspuns (pentru RodicaBinar):

Am uitat să menţionez că e cam greu să corectezi vederea fără operaţie. Eu sugerez lentilele alea de zi şi noapte, cu picături şi înlocuire la 30 de zile, ca să nu stai să le scoţi zi de zi. Doar să pui nişte picături. Asta, până reuşeşti cu operaţia. Succes, apropo! happy

| allex20n a răspuns:

Vitamina A e foarte buna pentru ochi, o gasesti in morcovi, ardei. si fa exercitile alea pe care le-ei gasit, poate ajuta, dar n-ai de unde sa stii daca nu incerci. bafta!

| Vederii_Imbunatatirea_1987 a răspuns:

Salut! Ti-am citit povestioara. Exercitiile pentru ochi, alimentatia sanatoasa pentru ochii tai si metodele naturiste pentru imbunatatirea vederii, nu sunt prostii :)

Sunt economice, nu se pune problema de risc prea mare fiindca riscul este 0, iar daca le aplici frecvent, in mod regulat, vei vedea ca toate aceste tehnici si metode sunt si eficiente.

Metoda naturala pentru imbunatatirea vederii este singura metoda eficienta care totodata este economica si nu prezinta riscuri. Arunca o privire aici - http://vedereperfecta.com