| Anngela a întrebat:

De c-am 2 zile ma doare rau capul. Dimineat cand ma scol nu am nimic dar in jumatate de ora apar durerile de cap si de ochii ( da stiu e ciudat) tin sa spun ca am 10 ani iar la calculator stau doar cate 2 ore adunate pe zi, iar somnul meu e de mai mult de 10 ore pe noapte. Iau aflamil dar nu imi trece, si nu pot lua in fiecare zi. Vreau un leac simplu si rapid. Unul ca exercitii de respiratie sau altceva. REPEDE!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Sfatul meu e sa petreci timp pe afara, poate stai prea mult in casa conectata la telefon, televizor sau altceva... Tu stii cat timp petreci in casa, dar ai putea sa faci o iesire pe afara, mergi chiar lejer pana la magazin si cumpara ceva ce iti place, daca stai la casa, doar iesi afara la o masa si bea ceva racoritor, relaxeaza-te pe afara in modul in care iti place. Daca consideri ca e ceva mai grav, poti suna la medicul de familie sa ii ceri sfatul. Nu lua pastile, ai 10 ani si e bine sa eviti pe cat poti pastilele, mai ales cat esti tanara. eu zic sa incerci sfatul meu de a iesi pe afara, iar daca nu vezi vreo imbunatatire, vorbeste cu medicul de familie.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te-as sfatuii sa mergi la 2 medici: intai cel oftalmolog si apoi cel neurolog, si nu glumesc!
Durerile de cap ori sunt de la vedere, ori de la vreo problema neurologica majora.
Ultimile studii neurologice spun ca, copii mici sunt tot mai afectati de la undele emise de telefoanele mobile.
Spune-i mamaie sa te duca la medic de urgenta, pentru ca nu-i normal ce ti se intampla.

| Anngela explică (pentru Violleta2022):

Ma sperii mai rau

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anngela):

Intentia mea este sa te fac sa mergi la medici sa aflii cauza reala, pentru ca durerile de cap la un copil mic ca tine, nu sunt normale!
Nu glumesc!
Ia-o pe mama de manauta si mergeti la medic!

| Anngela explică (pentru Violleta2022):

Mama nu va fi de acord sa mergem la doctor. Va zice ca n+am nimic

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anngela):

Cand viata unui copil este in pericol, nu poti sa ignori dusul copilului la medic!
Arata-i mamei tale acest video, dar sa-l priveasca pana la capat, unde unul din cei mai mari neurochirurgi din Australia, spune ca tot mai multi copiis e prezinta la medic cu dureri de cap si se constata ca durerile sunt provocate de telefonul mobil, care cauzeaza tumori la creier.
Nu Glumesc! Asa ceva NU este de ignorat. Nici un parinte care isi iubeste copilul nu ar ignora asa ceva!
https://www.facebook.com/......950265675/

| Anngela explică (pentru Violleta2022):

Nu am asa ceva serios!

| Anngela explică (pentru Violleta2022):

Imi este frica

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anngela):

DE unde stii ce ai daca nu ai fost deloc la medic, dar te plangi de dureri de cap?
Ai telefon mobil? cate ore vorbesti pe zi la el?

| Anngela explică (pentru Violleta2022):

Bine nu stiu si da ma plang de durerile e cap scuze.nu am mobil deci nu pot sa iti zic cate ore stau pe el caci nu am

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anngela):

Chiar si asa, durerile de cap pot fii semn de hipertensiune arteriala si tot nu este de bine.
Oricum ar fi, trebuie mers la medic de urgenta, pentru ca nu este nromal ca un copil sa se planga d dureri de cap zile in sir si parintii sa nu faca nimic.

| mudokins78 a răspuns:

Ce rapid vrei răspunsul puştoaico!
Repede că am de comentat pe Facebook?
Şi la vârsta ta ai început cu pastile? Vai de tine!

| Anngela explică (pentru mudokins78):

Vai vai am mai mult, si ce ai Facebook, bravo tie, da ce te inteseaza pe tine de la ce vrsta iau pastile aaa?

| alinadianaaa a răspuns:

Nu poti sa iei tratament dupa ce spun alti, iti recomand sa consulti un medic, deoarece sunt numeroase cauze care pot determina durerea de cap.

| Mariamma1 a răspuns:

Buna, am trecut și eu prin așa ceva. Aveam dureri de cap și de ochi, apoi apărea stătea de oboseala pentru mine. Însă am fost la un control la ochi și au găsit ca am probleme și mi-a dat ochelari, iar de atunci nu mai am nici o problema. Sper ca te-a ajutat răspunsul meu.