| IonutValeriu a întrebat:

De cand am probleme cu spatele niciodata nu am dat jos in greutate, doar am incercat solutii sa scap de dureri. Fizioterapie, kinetoterapie, neavand rezultate de la niciunele. Am niste colacei care atarna greu la burta, dar de fiecare data cand ii apuc si ii ridic in sus cum ar veni, ma simt extrem de usor si simt coloana eliberata si se amelioreaza instant durerile, imediat cum ridic de ei. Deci daca nu ar fi acei colacei sa atarne, probabil durerile ar disparea. Ma gandesc sa ma apuc de sala, sa folosesc creatina, proteine si sa fac cardio intens, banda, bicicleta si cu greutati foarte mici, pentru nu a afecta coloana. Intrebarea mea e: daca am probleme cu coloana, poate afecta banda si bicicleta facute cu intensitate medie spre mare? Gen cate 30 de minute banda, 30 bicicleta, banda inclinata la maxim, viteza nici sa nu fie prea mica dar nici sa alerg, etc? Nu vreau sa-mi agravez problemele, doar sa dau jos colaceii mai repede

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Doboziandreeaioana a răspuns:

Depinde de greutatea ta pentru ca dacă este una prea mare, ceea ce ai specificat tu ca vrei sa faci la sală o să-ți pună articulațiile în pericol din cauza greutății prea mare, eu îți recomand să ții o dieta dar nu o dieta anume de pe net, tine pur și simplu un deficit kaloric și plimbări multe însă nu abuza, când te simți obosit odihnește-te, sa slăbești nu trebuie sa fie neparat un chin, și îți recomand să porți un corset sau o burtiera să-ți tina burta mai bine, poate ajuta și pentru durerile tale?