| anonim_4396 a întrebat:

De cand m-am lasat de fumat am o pofta de mancare fenomenala... Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kake a răspuns:

Guma de mestecat happy

7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Fumatorii, ca si alte persoane care duc la gura (cei ce mananca in mod compulsiv, alcoolicii etc), au mici complexe de oralitate. Adica slabe capacitati de comunicare, te abtii sa spui ceea ce simti etc. Ducand ceva la gura, e ca si cum o astupi ca sa nu spui. De-asta mananca oamenii mai ales cand sunt deprimati sau suparati, de-asta beau etc. Daca iei mecanismul prin care exprimi ceea ce cuvintele tale nu vor sa spuna, trebuie fie: sa pui altceva in loc, fie sa iti rezolvi problema de la care s-a plecat: comunicare deficitara. Iti recomand sa apelezi la un consilier pentru a te sprijini in acest demers. Intre timp, sa ai cu tine chestii de rontait sanatoase: morcovi taiati felii, bucatele de varza. Mai merge si daca bei multe lichide (ceaiuri adica, nu alcool). Tii putin in gura lichidul inainte sa il inchizi. Si mediteaza la momentele in care simti nevoia de mancare fara sa iti fie foame. In incheiere, felicitari pentru curajul de a te lasa de fumat!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fructe si legume din plin! Miscare, sport, bicicleta, etc, si felicitari ca te-ai lasat! Ai sa vezi curand ca a meritat!

eileen
| eileen a răspuns:

Felicitarihappy mananci, e o chestie de substitutie aici, dar nu vrei sa devina o obsesie, o dependenta, sa ajungi cat casa. Nui mananci dupa ora 18, si incearca sa mananci sanatos, fructe si legume, carne la gratar.

| Ronin a răspuns:

Maninca!

| Adry a răspuns:

Ce sa faci la ce? De obicei lumea cand are pofta de mancare, manancahee hee Sa inteleg ca tu nu vrei sa mananci? dar de ce? Cand ai pofta de ceva inseamna ca organismul are nevoie de subst. din acel ceva. Ex. Daca ai pofta de peste inseamna ca organismul are nevoie de fier sau daca ai pofta de branzeturi de calciu. Daca vrei sa nu te ingrasi faci efort insa daca nu mananci o sa ai probleme pentru ca, probabil, organismul iti cere anumite subs. pentru ati reface ce a distrus tutunul.

| elinea a răspuns:

Cum ai facut sa te lasi, ce te a detrminat sa te lasi? felicitari

| christian a răspuns:

Inlocuieste fumatul cu niste seminte...va mergewinking