| MaraMadalina1888 a întrebat:

De cand mă stiu respir doar pe o nara, adică se mai schimba, când respir doar pe dreapta, când respir doar pe stânga. Iar mereu pe una respir doar daca o acopăr pe cealaltă. Pana acum a crezut ca asa se intampla la toate personale pana am auzit ca unii, chiar pot respira pe ambele nari în acelasi timp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Si presupun ca intrebarea ar fi ce poti face in acest caz. Cel mai bine este sa mergi la un consult la medicul ORL, sa vada care e problema si ce anume blocheaza nara. S-ar putea sa iti prescrie mai intai picaturi si daca functioneaza ai scapat de bai. Daca nu, va fi nevoie sa faca un consult mai amanuntit sa vada ce e acolo. Mama are probleme cu o nara care e infundata mereu si noaptea are momente in care nu poate respira deloc. A fost recent la ORL, i-a dat picaturi, ceva-ceva s-a vazut ca s-a imbunatatit, dar nu pe termen lung, asa ca asteapta sa se poata merge in spitale unde este aparatura ca medicul sa-i poata face un control amanuntit.

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

E obstrucție nazală, denumită "deviație de sept", prin care unul dintre cele două canale sunt obturate de fragmente osoase. Se rezolvă prin operație.

| aXy99 a răspuns:

Din cate stiu eu, cu totii respiram majoritar pe o singura nara, care se schimba odata un anumit interval de timp.
Ai probleme cu respiratia? Simti ca nu inspiri suficient oxigen?

| Iote a răspuns:

Nu ca unii pot respira pe ambele nari. Normal se respira cu ambele nari. Altfel, este o problema. Mergi la ORL.

| Dana2103 a răspuns:

Nu este o problema. Este ceva normak. Toti respira asa