| AndreiFTW1 a întrebat:

De cat zahar per kg/corp este nevoie pentru a face diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| QElenaBoghiu a răspuns:

Fii atent! Parintii tai au diabet? Diabetul este o boala genetica si ereditara pe care il poti lua inca de la nastere! Daca mananci prea multe dulciuri, glicemia creste declasand diabetul si pui in pericol sanatatea ta! Atentie! Diabetul nu poate fi vindecat niciodata, ci tinut de sub control medical si regim strict! Daca ai pofta de dulce mananca 2-3 mere/zi si o sa te saturi de dulce!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Diabetul nu se face asa brusc ca ai mancat intr-o zi cantitatea X de zahar. E o boala metabolica care e si genetica

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Diabetul nu se face din zahăr, poți să îl faci și din pâine sau macaroane.
El nu se face. O boală nu se face.
Dacă mănânci ceva dulce, de exemplu zahăr, acesta nu poți să îl bagi în tine decât dizolvat de saliva ta sau de un alt lichid.
De obicei, când mănânci ceva dulce, ca zahărul, gustul plăcut se schimbă în unul mai puțin plăcut, pe măsură ce te saturi de dulce. Așa că nu vei putea băga în tine cantități mari de zahăr care să dăuneze brusc și să provoace diabet.
Iar diabetul este o boală metabolică care se instaurează în timp.
Una din aspecte. Nu doare. Când începe să provoace tulburări care să te deranjeze, este foarte avansat.
De diabet și complicațiile lui se poate și muri.
Zahărul în cantități mari este nociv.

| Andreeush a răspuns:

Nu poți avea diabet doar fiindcă vrei tu.

| Alexandru250201 a răspuns:

Mult zahar