| RM94 a întrebat:

De cate calorii are nevoie un om adult (barbat) 23 ani, 1, 85m si 75kg cu o activitate sedentara? Eu am gasit pe net ca idiferent de sex, varsta, activitate nu trebuie sa consumi mai putin de 1800 calorii. Eu consum cam 1150 - 1300 calorii zilnic si imi mentin aceeasi greutate. "Ideal ar fi un consum de 2500 - 3000 calorii/zi", deci cum pot eu supravietui doar cu jumate din acest interval fara sa slabesc sau sa ma simt rau/obosit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Este nevoie de 2500 calorii; depinde si de greutatea fiecaruia. Nu este chiar o regula. Dar este o regula ca sa nu avem o viata sedentara. Daca nu avem activitate, atunci trebuie sa ne facem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Avand in vedere ca esti o persoana sedentara, pentru mentinerea greutatii corporale actuale, trebuie sa consumi maxim 2200 kcal.

| DovleacTurbat a răspuns:

Ce ai gasit tu se numesc STANDARDE, noi suntem DIFERITI. Daca calculele tale sunt corecte si iti mentii greutate cu 1300 de calorii pe zi inseamna ca astea sunt caloriile tale de mentenanta, asta este rezervorul organismului tau NU inseamna ca traiesti cu jumatate din caloriile "necesare", intelegi? Daca la 1300 iti pastrezi greutatea la 1800 deja ai un surplus caloric suficient cat sa cresti in greutate foarte frumos.