| Alphacrow21 a întrebat:

De cate ori indoi genunchii imi trosnesc si se aude incet ca ar freca ceva acolo. Tin sa mentionez ca mi-a intrat acum 4 ani o caramida ascutia in genunchi nu pana la os si o piatra la genunchiul stang, nu am o problema cu articulatiile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acele trosnaturi sunt din cauza lipsei de "ungere" ale articulatilor.
Este la fel ca la orice mecanism care nu este uns.

Pentru a nu avea asemenea problema (si altele si mai grave in viitor), trebuie sa:
a - faci cat mai multa miscare (plimbare, mers pe plan inclinat, scari etc.) care sa oblige organismul la "ungere"
b - trebuie sa ai alimentatie care contine colagen:
- supa de oase /gaina batrana, fiarta 5-6 ore la foc foarte mic (pana ce zeama nu mai este tulbure),
- mancat periodic: piftie (racitura) si / toba, din care colagenul va fi rapid asimilat si depus la incheieturile oaselor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acele trosnituri nu pot fi de la cărămidă și piatră.
Acele obiecte nu aveau cum să stea în corpul tău 4 ani și mai ales în zona genunchilor. Asta se poate vedea la o radiografie a genunchilor.
Acele troznituri sunt de la frecarea os pe os. Ai gonartroză care trebuie tratată din timp căci altfel te handicapează.
Degeaba declari că nu ai probleme cu articulațiile, acele troznituri te anunță că ai.

| gothicbat a răspuns:

De unde știi că nu ai, ai fost la medic?
Și dacă ai fost, ce ți-a spus?
Nu crezi că medicul e mai în măsură să-ți spună decât lumea de pe TPU care n-are nicio pregătire?