| Aldutssss31 a întrebat:

De câteva luni imi cade părul foarte rau, fără să-l ating macar.A devenit foarte rar, iar în zona tâmplelor se vede rău.Am si ciclul neregulat,imi întârzie cate 2, 3 săptămâni mereu.Voi merge zilele astea la medic dar as vrea sa stiu dinainte ce as putea avea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Parul cade de la schimbarile hormonale si de la alimentatia precara dar nu asa de rau incat sa se rareasca vizibil. Vezi sa nu fie vorba de alopecie.

| alina2k18 a răspuns:

Posibil dereglari hormonale sau carente mari de vitamine.
Viziteaza un ginecolog si un endocrinolog care sa te testeze.

| Ralena a răspuns:

Ar trebui sa specificati si in ce consta alimentia dvs. Cel mai probabil e o dereglare din cauza alimentara, care se regleaza la fel cum s-a dereglat. Verificati daca consumati: zahar, faina alba, prajit, uleiuri rafinate, hidrogenate, alimente procesate, proteina puternic acida mai mult de 0.8 g/kg corp. Astea sunt cu Nu. Si ce ar trebui sa consumati, verificati daca cumva va lipsesc: grasimi esentiale omega (nuci, seminte, alge, peste organic), enzime, vitamine, minerale (fructe si legume crude), fibre (cereale integrale, legume).