| anonim_4396 a întrebat:

De cateva luni mi-a aparut la degetul mare de la picior o pata inchisa pe unghie, cred ca e o ciuperca. la inceput am crezut ca e doar o vanataie fiindca ma lovisem la deget cu cateva zile inainte, dar tot nu mi-a trecut si am luat si de la farmacie o solutie speciala pentru ciupercile de la unghii si m-am dat cateva saptamani dar tot nu mi-a trecut. Poate sa nu fie o ciuperca si sa fie altceva? Aveti idee de la ce s-a format si ce sa fac ca sa-mi treaca? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca te-ai lovit, poate fi un hematom subunghial, care lasa o pata pigmentata care nu se va resorbi, va inainta cu unghia si il vei inlatura taind unghia. daca leziunea creste si nu ascensioneaza in ritmul cresterii unghiei, trebuie sa te vada un dermatolog

2 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Cred ca e hematom subunghial posttraumatic care se va inlatura prin taierea unghiei.

| ElennaGlc a răspuns:

Ar trebui sa mergi la doctor