| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile incoace am inceput sa m dureri groaznice de masea.Am luat intr-o zi 5 pastile (calmante) fiecare la diferentz de 30 in sau 1 ora si tot nu-mi trece.Parca imi vine s urlu de durere nu o mai sufar, dar totusi acea masea a fost cariata si a trebuit s ii pun plomba, ce sa fac cu durerea e prea groaznica, ma doare foarte tare chiar si in acest moment. Un sfat sau un lucru in legatura u durerea ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Mananca si apoi ia o fiola de algocalmin. Incepe un tratament cu amoxicilina de 500mg pana trece durere si se desumfla (daca e umflata). De fiecare data cand te doare ia cate o fiola, dar nu mai mult de 1-2 pe zi. Nu uita sa ii faci o vizita si stomatologului, dar unuia mai bun, care e in stare sa-ti omoare nervul ala!
Numai bine!

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| gabriela_7862 a răspuns:

Du-te neaparat la dentist! probabil ca e mai mult decat cariata sau ai tras curent. si nu mai lua atatea calmante dupa ureche si pentru orice ca o sa ajungi sa nu-si mai faca efectul!

| antonius74 a răspuns:

Du-te urgent la un dentist sa nu fie ceva mai grav!

| DianaLostInDreams a răspuns:

Du-te la dentist.am patit si eu la fel.trebuie scos nervul si pusa o noua plomba.nu doare decat putin dar trebuie sa mergi cat mai curand. :*

| mikella a răspuns:

Du-te la dentist, si elimina cauza durerii.

| darknet a răspuns:

Sfat: Du-te la un dentist de stat sau particular (care totusi cere sume cam mari de obicei) cat de repede posibil daca nu vrei sa ramai fara masea definitiv. Si eu am trecut prin asta. Posibil sa iti scoata nervul. O sa doara extrem de tare pentru moment cu siguranta, dar e cea mai buna solutie de a elimina durerea.

| koxatu a răspuns:

Dentist

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bun remediu pentru durerea aia de masea(aia cand simti ca nu mai esti raspunzator pentru ce faci si iti vine sa te mananci de viu sau sa te sinucizi)este supozitorul cu diclofenac sodic! Isi face efectul in cca 5 min pentru ca se absoarbe repede.Chiar aveam o durere d-asta si in 5 -6 min mi=a trecut.