| PătruAlexandru a întrebat:

De cateva zile ma doare foarte tare partea stanga a maxilarului si nu stiu ce sa fac. Partea naspa este ca ma doare doar uneori iar atunci cand ma doare este o durere insuportabila, alte ori nu simt absolut nimic. Nu sunt sigur daca este din cauza faptulu ca imi cresc maselele de minte (am 13 ani).Cel mai nasol este noaptea deoarece nu pot sa dorm de durere.

Daca stiti ce ar putea fi si cum pot face sa treaca va rog raspundeti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Stai, deci... exact asta am patit si eu. Si eram si in teambuilding :/
M-a chinuit 3 zile.

Durerea pleca si intepa uneori in maxilar, apoi mai jos spre gat. Apoi iar si iar. Uneori se oprea si reaparea peste ceva minute sau ore. Nu stiam nici daca este de la dinti sau de la altceva.

Ce tind eu sa cred, este ca am "tras curent". Nu stiu sigur nici acum.

Sincer si imi pare rau pentru asta, mie personal nu mi-a trecut asa usor. Mi-a trecut cu niste rasete, deci daca te fac sa zambesti ^_^ ma bucur.

Am fost la farmacie si am luat nurofen forte pastile. Cred ca si un unguent era foarte bun. Durerile nu au prea trecut, parca nici ni se simtea pastila. Desi tind sa cred ca in acele momente de "pauza" la durere, pastila isi facea efectul.

In a cata zi de durere esti?

Dar poate sa fie si altceva la tine. Poti face un control maine daca nu trece. Eu ti-am raspuns mai mult sa stii ca si eu avut simptome similare.

3 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Buna

Si eu am avut situatie similara incepand la varsta de 12 ani cam pana la 15 ani.
Si a fost deoarece mandibula s-a dat mai in spate, ceea ce inseamna ca am maxilarul mai in fata.
Dar nu aveam dureri infernale, ci simteam durerile oaselor din ambele parti, si uneori mi se bloca gura / mandibula si nu o mai puteam misca gura cum trebuie / sa o deschid normal etc.

Nu poti sta asa. Te rog cauta un stomatolog si daca e nevoie, si o consultatie la un ortodont!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam asa se intampla, creste din gingie. Dar de obicei ar trebui sa se intample primavara-vara. Incearca sa feresti partea aceea a fetei, sa nu te bata soarele pe zona cu problema. Eu cand stateam cu fata la soare pateam problema.
Si incearca sa pui ceva rece pe gat, dar sa nu fie prea rece sau sa tii mult. ar trebui sa calmeze.

| Tehno21 a răspuns:

Vorbeste cu parintii sa mergeti la dentist si explica-i ce ai explicat si aici