| Eduard11 a întrebat:

De cateva zile ma doare in partea dreapta jos. Cred ca ma doare apendicul
Va rog spuneti-mi daca e apendicul sau nu e. Dca nu e ce ar putea fi. VA rog sa nu aud de doctor cryingstraight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu daca este apendicele sau nu. Dar apendicita acuta nu ai, fiindca apendicita acuta se complica cu peritonita in cam 3 zile de la primul simptom.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Interesant. Doar un medic poate sa spuna ce e, si tu nu vrei sa auzi de el!

| Aliutza a răspuns:

Se numeste apendice. Nu putem sa-ti spunem noi ce anume te doare, exact. In cazul tau, e obligatorie vizita la medic. Eu, personal, nu cred ca te doare apendicele, pentru ca n`ai fi rezistat atatea zile fara sa mergi la medic. Cand te apuca o criza de apendicita, nu poti sa te ridici din pat de durere, simti asa, cum te inteapa continuu si faci orice ca sa-ti treaca. Te`ai fi dus la urgente pana acum daca te`ar fi durut apendicele.
Ar putea sa fie ficatul, ceea ce e si mai grav.
Du`te macar sa-ti faci un ecograf. Nu te doare, nu necesita anestezie si o sa aflii daca e ceva in neregula. La ecografie, pur si simplu te unge cu o crema pe zona respectiva si iti pune un aparat acolo, ca un mouse mai mare. Apoi vede pe un ecran organele tale interne.
Iti doresc multa sanatate!

| bogdan3vl a răspuns:

Daca te doare pe picior in jos fi sigur ca e apendicul da stai linistit ca nu e ceva grav te duci te opereaza si gata da mai grav e ca trebuie sa dai bani.si eu am avut apendicita cand avea vreo 14 ani si dupa 2-3 ore dupa operatie ma plimbam prin fata spitatului.
mai bine du-te repede maine dimineata la doctor sa vezi mai exact ce ai ca daca e apendicita poti face peritonita intra puroiu in sange si adios iti cantam vesnica pomenire mai bine du-te cat mai repede zi la partintii tai ca te doare si sa mergeti dimineata la doctor si daca te trezesti ca te doare mai rau suna la urgente

| iulya_9118 a răspuns:

Pai daca ar fi apenticul durerea sar lasa si pe picior.asa m-a durut si pe mine acolo da a trecutwinkingnu este nimic gravwinking.o sa treacatongue

| aumih16 a răspuns:

Nu e de la apendicita! iti amortea piciorul stang sau drept! poate este de la efort! miscare sport sala! cam astea!

| Phineas a răspuns:

Da s-ar putea sa fie apendicul.Nu mai poate fi altceva.Te doare cand mergi mai mult sau cand alergi? Sau daca te doare capul sau iti vine sa vomiti atunci este apendicita.

| papys44 a răspuns:

Nu cred ca ar fi vorba de apendicita deoarece la aceasta boala simptomele sunt:dureri de apendice si voma. daca nu vomiti inseamna ca esti sanatos/oasa.nu te speria ca si mie mi se intampla cred ca e ficat sa altceva. uite daca vrei sa te documentezi despre apendicitasickpierderea apetitului;

- greata si/sau varsaturi imediat dupa ce incep durerile abdominale;

- umflarea abdomenului;

- febra nu foarte ridicata;

Alte simptome ale apendicitei pot fi:

- durere surda sau ascutita oriunde in partea superioara sau inferioara a abdomenului, spatelui sau in zona rectului;

- urinari dureroase;

- crampe severe;

- constipatie sau diaree. dar bine eu ti-am zis doar principalele simptome nu t speria

| cataswat a răspuns:

Nu cumva e ficatul?laughing

| mihairadu123 a răspuns:

Pai daca ai facut mult efort fizic s-ar putea! Dar as vrea intai sa-mi raspunzi la aceasta intrebare: Ti-a amortit piciorul drept?

| Aditza333 a răspuns:

Stai m-a linistit. Febra musculara a muschilor spatelui. Nu-i grav dar te va durea putin. Fa mult sport si intr-o saptamana esti ca nou.

| BlIX a răspuns:

Pai eu nu sunt operat inca dar intr-o zi a inceput sa ma doara tare in acea parte si credeam ca e apendicul. Miam facut curaj si m-am dus la spital si acolo am aflat ca nu am nimic, dar e bine sa te duci ca sa vezi ce ai sau nu aihappycam 40%sunt dureri simple deci poate ai norocul sa scapi usor