| RadikalGamer a întrebat:

De câteva zile mă macină o durere de deget. A apărut o umflătură roșie la degetul mare de la piciorul drept, la unghie în partea dreaptă. Dacă apăs ma doare, și e doar umflătură. Ce ar putea fi? Ceva remedii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil e un panaritiu. Curata bine zona cu apa si sapun, betadina de 3 ori/zi si unguent cu antibiotic de 3 ori/zi; daca nu observi nicio ameliorare adreseaza-te medicului. http://www.i-medic.ro/......-unghiilor

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil să crească unghia dincolo de șanțul patului unghial (unghie încarnată), mergi la doctor.
Pa, pa.

mariana
| mariana a răspuns:

Poate fi o infectie de panaritiu si trebuie tratata la dermato-venerice. De regula, se curata si se extrage portiunea de unghie afectata.
Nu mai astepta, este o afectiune dureroasa si nu poate fi rezolvata acasa.
Un gand bun si multa sanatate.

| awspam a răspuns:

Mergi la doctor / medicul de familie - daca nu stai, si mergi cand il taie laughing