| AnneM123 a întrebat:

De cateva zile mi se inrosesc mainile ca o iritatie si ma ustura groaznic, se intampla asta de cate ori mi le sterg cu servetele umede, lucrand intr-un mediu cu jucarii e necesar sa mi le sterg mereu, dar de la ce poate fi? Inainte nu aveam problema asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Schimba servetelele.

| romeo78 a răspuns:

Ați făcut o alergie la substanțele găsite în șervețelele umede! Dacă nu mergeți la un medic, v-aș sfătui din propria experiență, să renunțați la șervețelele umede. Folosiți spirt. Iar, acasă, vă spălați și vă ungeți cu cremă de gălbenele luată de la plafar, românească! Dacă, după ce timp de o săptămână, două nu dispar aceste simptome de iritare, mergeți la medic.
Dar, încercați întâi ce v-am spus!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu stiai iti spun eu, unele servetelele umede sunt impregnate cu solutii care irita si distrug epiderma.
Spala-te pe mani des sau foloseste manusi de unica folosinta (de menaj au chirurgicale) dar nu mai folosii in viata ta, servetele umede!

| Andreeush a răspuns:

Ai făcut o reacție alergică.

| WhiteLife a răspuns:

Poți încerca o crema cu borax de la farmacie (pentru iritații).