| GheorgheGino a întrebat:

De cateva zile simt oboseala, slabiciune generala in special in zona bratelor, usoare ameteli si respiratie greoaie. Duc un stil de viata foarte sanatos, fac sport destul de mult, mananc foarte sanatos, fructe si legume multe dar nu prea beau multa apa. De dormit dorm de vreo 3-4 ori le zi cumulat ar veni cam 15 ore dar ma culc cam tarziu 1-2, oboseala o resimt in tot corpul, am mai fost acum ceva timp pentru o cauza identica la doctor dar mi-a trecut, acum nu stiu daca are rost sa mai ma duc, poate fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Posibil vremea nu vezi furtuni ploi soare si tot asa. E instabila afecteaza starea omului

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Somn între 22 și ora 2 neapărat.
Dacă te culci la ora 1, 2, de acolo ți se trage.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Huuuh? Vezi daca nu iti iei ceaiul de tei, te agiti! Da, am o pasiune secreta pentru tine. "Send pics, pls. Show bob and vagene?"

| Sonia822 a răspuns:

Experimentez aceleasi simptome ca si tine, eu si multi, si stiu urmatoarele cauze: Aer otravit, nu mai deschide geamul noaptea, poate ai vreun incinerator sau alt poluator in zona si noaptea elimina veva in aer. Sau poate ziua. Apoi mai poate fi apa..contine aluminiu, clor, in functie de zona, mai concentrat sau mai putin concentrat. Cand faci o ciorbita, te cam otravesti. Apele imbuteliate acum au toate acelasi gust, au fost privatizate, nu mai au patroni romani. Toate au nitrit/nitrat. Nu se fierb, nu se incalzesc la mai mult de 40 grade, pentru ca atunci cand intalneste o proteina, cauzeaza cancer, deci nu poti face ciorba cu apa imbuteliata. Fast food-ul contine substante care ajung la creier, te deconcentreaza, te obosesc, iti iau energia. Conteaza si ce mananci.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sonia822):

Ai facut analize de laborator sau ai analizor acasa incit sa debitezi enormitatea cu nitritii si nitratii? Povestea cu cancerul de unde ai scos-o? De ce vii cu astfel de enormitati din preputul gindirii ca sa induci lumea in oroare?
Birlic69: Somnul ar trebui sa fie in maxim 2 reprize, seara incearca sa te culci mai devreme. Iar partea cu mincatul foarte sanatos... poate ne povestesti si noua despre ce ai mincat in ultimele 3-4 zile si ne dam seama.winking

| Sonia822 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Citeste macar o eticheta de Aquacarpatica. Scrie clar ca are. Inclusiv pe aia pentru copii. Apoi exista legislatie unde scrie ca nici nu trebuie declarate nitratul si alte substante adaugate,, decat peste o anumita valoare.
Nitratul se transforma in nitrit atunci cand ajunge in stomac, pentru ca acolo e mediu acid. Cu cat bei mai multa apa, cu atat creste cantitatea de substante nocive, care sufoca celulele stomacale. Proteinele (de exemplu carnea) contin amine. Aminele se unesc cu nitratul si formeaza nitrozaminele - cele mai periculoase substante care se pot intalni in organismul unui om. II da cancer. E bine sa bei apa multa, dar nu imbuteliata. Si o ai otravita si pe cea de la canal. Clor, aluminiu plumb. Tu asa, nu esti o pierdere.

| Sonia822 a răspuns (pentru Sonia822):

D-aia se bea apa cu jummate de ora inainte de masa si jumate dupa, unul dintre motive e ca poate nu ai nimic in stomac. Astfel, s-ar putea sa traiesti mai mult.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sonia822):

Esti fan olivia stir, sa inteleg. Si in atmosfera e azot, sa stii! Cred ca de la faptul ca respiram ni se trage decesul! Vezi cit e doza zilnica tolerabila fara probleme de nitrati si cate zeci de litri de apa ar trebui sa consumi ca sa o depasesti. Legat de apa din sistemul public, am discutat cu persoane care lucreaza in domeniu si pe partea de productie/design sisteme de filtrare (privat) si pe partea de distributie (in retelele publice). Daca cei ce se ocupa de apa potabila ar fi la fel de competenti ca cei din guvern, am avea vreo 10 milioane de morti intr-o saptamana. https://sfaturimedicale.ro/cancerul/#1 - zice ceva de apa aici? Pina la apa, ne omoara stresul de o mie de ori.

| iamprettybored a răspuns:

Mă amuză și mă sperie răspunsurile la întrebarea asta.
Ce înseamnă „cumulat ar veni cam 15 ore"? 15 ore pe săptămână?
Nu știu ce vârstă ai, dar 7 ore pe noapte de somn este în general minimul acceptabil pentru orice persoană. Cu cât ești mai tânăr, cu atât ai nevoie de mai multe ore de somn.
Și ora de somn e cam târzie, cum zicea și alt utilizator aici. Între 21 și 23 este ora ideală de culcare. Are legătură cu ciclul circadian. Atunci este cea mai bună perioadă de odihnă.
Poate trăiești un stil de viață prea drastic. Poate ai deficiență de anumite vitamine/minerale. Și dacă spui că faci sport „destul de mult": pentru ca țesutul muscular să se refacă, corpul are nevoie de minim 7 ore de somn pe noapte. Țesutul muscular se reface în timpul somnului în mare parte.

Îți recomand să mergi totuși din nou la medic și să îți faci și niște analize de sânge.

Și bea mai multă apă, e vară, corpul pierde mai multă apă acum. Multă sănătate!