Întrebare recomandată | AlexStefan1 a întrebat:

De cati ori este bine sa ne spalam pe cap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Regulile de igiena recomanda sa te speli la 2-3 zile, niciodata mai rar de o data la 3 zile. Te poti spala si zilnic, mai ales daca locuiesti intr-un oras poluat sau daca folosesti chimicale in par (caz in acre este chiar recomandat sa te speli zilnic)

| anonimg a răspuns:

Consider ca la doua zile; iar pentru cei care lucreaza in constructii, in fiecare zi. Si urechile tot in fiecare zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De 4 ori pe săptămâna.
Luni, miercuri, vineri, duminica.

| Crisstinayy12 a răspuns:

O data pe săptămână

| Crisstinayy12 a răspuns:

Am ras când am auzit zilnic

| Mandeliu a răspuns:

Eu il spal odata la doua zile, dar nu strica daca il speli zilnicwinking

| BackAgain a răspuns:

In general, de 2-3 ori pe saptamana. Un raspuns mai exact nu pot sa-ti dau pentru ca depinde de individ, de tipul de par, de lungime si de cat de des se unge. Prea des nu e bine sa-l speli ca-l deshidratezi. Prea rar, cred ca nu mai trebuie sa-ti spun. Desi cred ca-i de la sin inteles: daca ti-a turnat copilul faina in cap, ai mesterit prin casa si esti plin de praf, ai varuit si ti-a picat vopsea sau alte situatii in care ti s-a murdarit, nu stai asa inca 2 zile chiar daca te-ai spalat ieri sau de dimineata. Daca folosesti gel/fixativ sau daca ai inotat in apa sarata (vara, la mare; sarea il deshidrateaza), macar sa-l clatesti bine dupa.

| Knu a răspuns:

Zilnic, ca si pe restul corpului.

| Wehrsi a răspuns:

Parul, ca si orice alta parte a corpului este nevoie sa fie spalat zilnic.

| Hiperionn a răspuns:

Sall,odata la 2 zile, pentru ca daca te speli in fiecare zi pe cap se subtiaza parul, sper ca te-am ajutat

| Emanuella31 a răspuns:

Nu e adevarat parul nu trebuie spalat des e destul odata la o saptamana, pot sa si argumentez de ce, daca te speli zilnic samponatul excesiv duce la eliminarea sebumului o substanta secretata de glandele Sebacee iar glandele vor secreta prea mult Sebum si parul se va ingrasa mai repede.
cauta pe Youtube curiosity land : lucruri pe care le facem gresit zilnic.
acolo afli mai multe.

| Florin_Petrica_1999 a răspuns:

De 2 ori pe zi. Funda!

| Alexandru0742 a răspuns:

De 2-3 ori pe saptamana