| Goddessss a întrebat:

De ce 80% din populație are Rh-ul pozitiv si doar 20% negativ?
Eu is printre aia 20%...
Care e diferența?
e adevărat ca femeile cu Rh negativ pot avea probleme la sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

La prima sarcina nu.
De la a doua, corpul tau are deja dezvoltati anticorpii necesari sa omoare fatul. Dar, aici intra in scena medicina moderna care vine cu diferite tratamente ca sa poti avea oricati copii vrei.

Desigur, asta daca tatal copiilor va avea rh-pozitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La prima intrebare nu stiu sa-ti raspund. Presupun ca pur si simplu sunt mai putin oameni fara factorul D. Eu stiam chiar ca sunt 15%, nu 20%. Poate gasesti pe net motivul. Dar legat de a doua intrebare, da, femeile cu Rh negativ pot avea probleme, daca sotul are Rh pozitiv. Exista posibilotatea ca copilul sa mosteneasca factorul D de la tata, care n-o va afecta direct pe mama in timpul sarcinii, dar la nastere mama poate sa dezvolte niste anticorpi, care vor afecta urmatoarea sarcina, ceea ce duce la malformatii / handicap etc. Ar fi bine ca ca si sotul sa aiba Rh negativ in cazul asta sau macar mama sa faca niste tratamente. Sper ca te-am ajutat.