| anonim_4396 a întrebat:

De ce am extremitatile (mainile si picioarele) reci intreaga zi, chiar si cand mi-e cald sau sunt 35°C afara? Ce as putea face sa nu le mai am reci intr-una?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic si fa ti analizele de sînge, numai asa o sa afli cauzele.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Circulația sângelui deficitara. Am fost si eu in situație. La mine s-a reglat alegând dieta total vegetariana.

| darrio2007 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Vegetariană? Nu te cred.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru darrio2007):

De ce nu crezi? Este cea mai sănătoasă dieta. Daca vegetalele sunt obținute bio este sănătate curata.

| darrio2007 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Este dar lipsa carnii poate duce la carente de anumite vitamine, pe care nu le gasesti in verdeturi. Si nu cred ca aceasta dieta regleaza asa ceva.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru darrio2007):

Eu nu mănânc carne de 23 de ani. Si lapte si oua nu mănânc de 13 ani. De 13 ani nu am luat nici un supliment de vitamina B12 si nu am lipsa. Această vitamina se produce si in organism in intestine si in gura. De asemenea o putem lua si consumând fructe sau legume bio nespalate. Asta nu înseamnă ca zilnic. Si cei de la tara o facem ori de cate ori trecem pe lângă pomi in gtsdina sau on curte când fructele sunt coapte. Nu avem răbdare sa le spălam întotdeauna.

| darrio2007 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Eu mananc si carne si vegetale de 40 si ceva de ani si deocamdata ma simt ca la 20 de ani. Deci, depinde de organismul fiecaruia.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Iti mananci propriul rahat? Daca nu, inseamna ca nu beneficiezi de B12 produsa-n intestin.

| Felissa13Eden a răspuns:

Am fost la medic fix cu aceeasi problema si mi-a spus sa mananc mai multa carne si sa fac miscare cel putin 30 de minute zilnic.
Ai circulatia sangelui proasta.
Carnea de vita te-ar ajuta foarte mult!