| MrSnow a întrebat:

De ce am impresia că merg pe stradă și am senzația că lumea se uită urât sau ciudat la mine?(mă îmbrac normal, mă comport normal)
Se întâmplă doar cu persoanele necunoscute. E paranoia sau ce? Am nevoie de psiholog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ti se intampla mai des de o data la 5-6 luni, e paranoia, ai nevoie de psiholog.

| MrSnow explică (pentru Brigaela):

Se întâmplă zilnic

| Brigaela a răspuns (pentru MrSnow):

Nu e normal.

| minrest a răspuns:

Ca intr-adevar oamenii necunoscuti sa se uite urat la tine este imposibil, ei au gandurile lor si nu se raporteaza la trecatori. Deasemenea, discretia ta extrema nu are nici o utilitate practica. Iti sugerez sa te interesezi despre personalitea dizarmonica de tip paranoid, vezi daca nu te regasesti. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate atragi privirile altora prin ceva anume si nu-ti dai seama ce.
Ori esti exponat de muzeu la cat de nasol/bine arati. Ori acea zgarietura e de fapt mai proeminenta.

Sincer, eu sunt la polul opus. Trec neobservat peste tot, invizibil.
Dar oricum, nu trebuie sa te intereseze asa mult modul cum esti observat pe strada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nevoie de psiholog, daca prinzi pe cineva ca se uita urat la tine pe strada mentine contactul vizual si zambeste usor, intotdeauna mentine contactul vizual pana cand acele persoane se uita in alta parte, nu rupe tu primul contactul vizual.

| Victoria18 a răspuns:

Am studiat articole despre psihologie si din descrierea ta cel mai probabil suferi de scopofobie...

| teo530 a răspuns:

Paranoia.Cred că treci printr-o perioada de transformare (dacă ți-ai schimbat lukul), sau ești în pubertate ai ți-au ieșit coșuri sau barba/mustață, sau te-ai lovit/zgâriat pe față și ți se pare că se uita lumea după tine(asta din cauză că nu ești sigur de cum arăți). Altceva nu are ce sa fie.

| MrSnow explică (pentru teo530):

Am 20 de ani și nu am coșuri, nu mi-am schimbat look-ul, am barbă și am o zgârietură foarte puțin vizibilă

| Nevroza a răspuns:

E normal. Poate emani o anumita anitipatie din cauza ca esti mai autoritar, sau asa dai impresia. E firesc ca oameni sa se uite urat deoarece le esti superior. Chiar daca esti ciudat, te simti bine in pielea ta si asta face mult. In ziua de azi, nonconformistii sunt "ciudati". Problema e la ei deci. bafta!

| Deserth a răspuns (pentru Nevroza):

Ai dreptate, asa patesc si eu uneori observ pe strada cum se uita unele persoane urat la mine.Concluzia,romanii sunt foarte rai nu toti, nu suporta sa arati mai bine ca ei si sa fi mai superior

| Nevroza a răspuns (pentru Deserth):

Bine punctat!

| ParaschivEmilAlexandru a răspuns (pentru Nevroza):

Aici ma regasesc alta explicatie nu am, dar intrebarea me este daca asta e un semn spre evolutie si spre un control total din partea mea asupra imprejurarilor cumva ca sunt superior si nimic nu ma poate oprii spre acea evolutie suprema.

| ririsa a răspuns:

Ar fi de ajutor un psiholog, sunt aproape sigur ca te ar ajuta

| MrSnow explică:

Și tu mai prost că ai deschis gura

| MrSnow explică:

Proastă * scuze

| Aihao19 a răspuns:

E un fel de anxietate sau idei suspicioase.Da, un psiholog te poate ajuta.Si poate ceva pentru anxietate, idei suspicioase, pastilute dar in doze mici.Dar cred ca psihologul te poate ajuta cel mai mult.

| owlitio a răspuns:

Stiu cum te simți, câteodată simt și eu asta. Cel mai probabil nu ai încredere în tine, te crezi intr-un fel "urat" chiar dacă alți oameni te văd frumos.
Și ce dacă se uita urat la tine? Sa se uite, sunt niște oameni care nu au ce face mai mult decât sa se uite la o persoana și sa se strâmbe.
Tu continua sa crezi în tine și sa fii mult mai sigur pe ceea ce ești, cum arati etc.
Incerca sa nu le mai fixezi privirea.

Nu știu sincer, vorbește cu părinții tai și ei vor stii ce sa facă în legătură cu ceea ce ți se intampla ție.

Ceao

| MrSnow explică (pentru owlitio):

Am 20 de ani
Sunt la facultate
Părinții sunt la 120km de mine, am prieteni buni dar nu vorbesc nimic fiindcă în ziua de azi nu am încredere