| Smurf a întrebat:

De ce am nevoie ca sa pot face operatie de amigdalite, daca nu sunt asigurata...pot face in spital? De ce am nevoie si cat costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Operatia se face de amigdale. Amigdalita e boala. Daca esti in ingrijirea parintilor nu te costa. Conditia este sa ai recomandarea medicului de familie si a unui specialist.
Daca esti major si nu urmezi cursurile unei facultati sau alta scoala postliceala trebuie sa platesti.
Ideea este ca eu n-asi renunta la ele. Amigdalele sunt un tampon intre tine si mediul exterior. S-a constatat ca cei care renunta la ele se imbolnavesc mai usor de inima.
Tratamentul vechi care dadea rezultate foarte bune era gargara cu petrol lampant si sare.

| Felys a răspuns:

Daca nu esti nici elev/student nici angajat esti nevoit sa te operezi la o clinica particulara, acum pretul nu il poti afla de aici, trebuie sa mergi in localitatea unde locuiesti sa intrebi direct la clinica respectiva, in general la ei pretul este destul de piperat, dar ce nu face omul pentru sanatate

| SimonaCristina a răspuns:

Daca se impune amiglalectomia ( dac e urgenta) te poti opera fara sa platesti ( intri la cele 3 zile de internare de urgenta obligatorii. Fa un consult ORL. REstul zilelor de spitalizare, se achita in functie de tariful fiecarui spital. Daca nu e nevoie de extirparea amigdalaaelor, asteapta, pentru ca ele au rol limfoid, de protectie impotriva infectiilor respiratorii. Sanatate! Funda?