| George1324 a întrebat:

De ce am o umflătură mai sus de zona dintre ochi? E posibil să fie de la un coș umflat tare care îl am mai sus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil umflatura este provocata de o infectie sau inflamarea zonei respective, din diverse motive.

| Teo29 a răspuns:

Mergi la medicul de familie, poate ai sinuzita sau altceva.

| FlorentinaLuca a răspuns:

Buna, George. Cel mai probabil poate fi un cos pentru ca se afla in zona T,
zona cea mai predispusa la asa ceva ( mai bine zis un chist sau nodul). Nu te speria de aceste deumiri, aceste cosuri apar in urma unei infectii localizate adanc sub piele din cauza poriilor astupati pe o perioada indelungata. Aceste cosuri sunt mari si dureroase si nu o sa aiba un varf alb ca altele decat dupa cateva zile, in unele cazuri nici nu au. Ideea e ca dureaza destul, aproximativ o saptamana, eu patesc asta cand mai am o dereglare hormonala., dar foarte rar pentru ca am o iginea foarte buna si produse care ma ajuta in lupta asta.
Recomandarea mea:
Curata-ti fata dimineata si seara, gasesti la magazine gel spumant pentru fata ca sa nu folosesti sapun ( iti usuca pielea), aplica o crema potrivita tenului tau. Foloseste o masca exfolianta saptamanal ca sa cureti pielea moarta, nu folosi metode alternative, cumpara un produs special pentru asta pentru a nu-ti ranii stratul superior al epidermei. Daca iti iei si o masca de purifiere a porilor ar fi perfect.
Si barbatii sunt oameni si au piele, au aceleasi tipuri de ten asa ca sper ca macar gelul pentru fata, crema si exfoliantul daca nu saptamanal, lunar sa le pui in aplicare. Poate revii cu un mesaj ca sa stiim daca ti-a trecut.