| anonim_4396 a întrebat:

De ce apare greața înainte de menstruație și cum se poate ameliora?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Hiperaciditate gastrointestinală datorită creșterii nivelului hormonal.
Nu este indicat un consum de anticoncepționale dacă nu este ceva grav, de durată.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cred ca ar trebui sa intrebi medicul, deoarece apar niste dereglări hormonale si posibil asta sa fie cauza, ce varsta ai? Multa sanatate.

| Catrice a răspuns:

Hormonii csf

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Dar nu sunt însărcinată. straight face

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu numai sarcina loveste hormonii
am cunoscut o fata careia la 13 ani, maica-sa, care era doctor, i-a dat anticonceptionale, SPECIAL ca sa ii regleze hormonii
iar ideea sa iei anticonceptionale pentru hormoni, am tot verificat-o si reverificat-o cu informatii din locuri de la care nu m-am asteptat (cum ar fi serialul Runes of Engagement)

deci, poti sa scapi de greata cu anticonceptionale, cel putin in teorie...
insa pentru asta, TREBUIE doctor, nu poti lua dupa ureche

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu fete care o duc mai rău în timpul și înainte de menstruație.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Și tu cum o duci? big grin

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu o duc cum o duc...ca băiețiiwinking

| danaieladaniela a răspuns:

Este normal, nu te panica.
Asa patesc si eu inainte de faza asta.gi la medicul de familie.
Iti recomand sa mergi la medicul de familie.