| anonim_4396 a întrebat:

De ce au gravidele greata de dimineata? Ce anume o provoaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se pare ca greata matinala la gravide este provocata de scaderea glicemiei, ca practic e o senzatie modificata de foame. De aceea greata matinala este ameliorata de mancare, cele mai multe femei o amelioreaza cu paine uscata si sarata, de tip sticksuri, bake rolls.

| micurutza2005 a răspuns:

In timpul sarcinii se petrec mai multe modificari hormonale in corp si asa reactioneaza corpul nostru la ele si implicit la sarcina pentru ca e ceva nou in corpul femeilor si organismul e putin deranjat ca sa zic asa dar nu e o boala sa nu intelegem gresit pur si simplu corpul asa reactioneaza la modificari de tipul sarcinii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Modificarile hormonale, organismul ti se modifica mult in timpul sarcinii, mai ales in primul trimestru. dupa aia, scapi de greturile matinale.incearca sa nu consumi multa sare, evita ceapa si usturoiul, mancarurile grase, fripturile...si multa sanatate la bebe