| LanguageMaster a întrebat:

De ce chirurgii cinstiți nu iau atitudine împotriva colegilor șpăgari care cer bani pacienților?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ce medicii sunt procurori sa caute coruptii prin spitale?

| LanguageMaster explică (pentru suntserios):

Nu contează, un om cinstit nu trebuie să tolereze corupția.

| suntserios a răspuns (pentru LanguageMaster):

Tu cate anchete ai facut si cati oameni ai denuntat?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că își văd de treaba lor.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dar oare exista? Sau daca acum exista, cum au fost cu ceva timp in urma? Nu poți lua atitudine împotriva cuiva decât daca ai o conștiința curata.

| FreddieM a răspuns:

Si chiar daca nu cer, nu refuza mita. Rusine cu asa mentalitate. Saraca Romanie si romani de toate nivelurile. Nici o categorie sociala sau profesionala nu se multumeste, vor tot mai mult, ne nastem cu teama de saracie. Vai de capul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am întâlnit medici chirurgi dedicați. Am și un prieten. Din câte am văzut ei și-au dedicat viața pentru a salva vieți de oameni. Și acolo investesc energia și acolo au nevoie de calm și răbdare.

Dacă ar redirecționa energie în direcții secundare (gen să împartă dreptatea în lume), o parte din timpul lor ar trece nefolosit în direcția pentru care s-au format (nu cu puțin efort) și s-ar plasa într-o situație cauzatoare de stres nenecesar (probabil observi și tu ce greu e să ții în jur oamenii într-o stare de calm și ce ușor poți crea nemulțumiri).

Plus că un medic chirurg în mod obișnuit depinde de un sistem întreg din care face parte. Mă aștept că și eu aș proceda la fel: aș căuta să îmi fac bine datoria pe teritoriul meu, dar nu aș căuta să-mi creez probleme încercând să rezolv dincolo de granița mea ceva. Colegul șpăgar poate deveni mai târziu șeful meu etc. N-aș risca visul propriei vieți de dragul visului unei țări mai bune, dacă deja visul meu propriu face un bine pentru țară și popor.

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga Ghita, nu lipsa daruirii si abinegatiei e problema societatii actuale, de voie de nevoie toti ne facem constiincios datoria si exersam profesiile pentru care am fost instruiti. Si pun pariu ca amicul asta al tau e la inceput de cariera, dar va intra in lumea asta fii fara grija. Sunt profesii cu adevarat masacrante si sacrificate si nu-si mai pus speranta vreunui castig extra sau vreo forma de spaga. Deschide tu dulapul vreunui medic, avocat, impiegat la primarie, popa...Colectia lor de bauturi concureaza cu cele mai tari cazinouri, iar cu celelate,, cadouri" deschizi rapid o consignatie.
Pe bune amice, am vazut prea multe ca sa ma imbat cu apa rece, suntem varza, noroc de cei care mai,, fug" pe-afara ca sa-si de-a seama cum ar trebui sa functioneze o societate cu o mentalitate sanatoasa si progresiva si asa poate ii mai invata si pe altii. Sanatate iti doresc si deschide ochii, realitatea e cruda dar iti poate servi ca lectii de viata.

| shu7e a răspuns:

Dar tu ce atitudine iei fata de cei corupți și cum anume faci asta?
Vezi tu, când nu ești convins că șeful nu e corupt, când știi că sunt șanse foarte mari sa nu se întâmple nimic celui care cere bani, vânt știi aproape sigur că toate astea se vor întoarce împotriva ta nu prea ai chef să faci așa ceva.
Și nu ar fi un mediu foarte sănătos pentru tine sa mai ramai in mediul ăla după ce ai făcut-o.