| Anomim2025 a întrebat:

De ce din cauza mucegaiului din camera nu am aer să respir?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FlappyXXX a răspuns:

Ești alergic la mucegai. Alergiile se pot instala la orice vârstă, însă copiii sunt cei mai predispuși la apariția astmului, iritații oculare și lăcrimare excesivă, probleme respiratorii, pneumonie, prurit ocular sau nazal, candidoză sau sinuzită fungică. Mucegaiul poate provoca probleme de sănătate serioase!
Verifică regulat zonele greu accesibile (tapetul, pereții acoperiți de obiecte de mobilier masive, parchetul și zona de lângă chiuvete) și curăță-le frecvent cu soluții speciale.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Mucegaiul se face din cauza umezelei prezente in camera. Daca aerul este umed si nu este normal, este greu sa poti respira si chiar iti poate provoca probleme de sănătate.Iti recomand sa-ti cumperi un aparat de antiumezeala cum este cel de la Ceresit, sau sa rezolvi problema cu mucegaiul si sa aerisesti camera.

| TudorVali a răspuns:

Mucegaiul este boala curata, nu trebuie sa traiesti intr-o casa cu mucegai. Trebuie in primul rand sa aerisesti foarte bine si foarte des. Spala bine peretii si lasa-i sa se usuce. Daca dupa uscare nu mai apare mucegai atunci aplica un strat de lavabila antimucegai, cum ar fi Aeria Gold – all-inclusive. Daca insa dupa uscare mucegaiul reapare inseamna ca a intrat mai adanc in perete, adica in tencuiala si atunci trebuie ras totul si refacut. Bine ar fi sa folosesti un strat de tencuiala antiigrasie. Foloseste si dezumidificatoare. Nu se poate trai intr-un mediu cu mucegai, iti va afecta grav sanatatea.