| anonim_4396 a întrebat:

De ce dintr-o lovitură mai puternică la cap o persoană își pierde cunoștiința?
Ce zone sunt afectate?
Ce se întâmplă în creier în acel moment?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Creierul stă într-o apă, iar datorită degajamentului se lovește de peretele craniului, impactul poate să lase sechele, depinde de intensitatea loviturii.

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Pentru că inima și creierul sunt motorul și computerul corpului uman. Pentru că, creierul este computerul uman, locul unde se găsesc toți centri nervoși care coordonează trupul, asigură echilibrul, existența.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Intră în funcțe un mecanism arhaic de protecție. Lipsa totală a reacției este interpretată de animalul care te-a atacat, că ai murit, de exemplu ursul. Dacă acea specie nu mănâncă hoituri ( că imediat începi să puți a hoit), te lasă în pace.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia ghici.