| anonim_4396 a întrebat:

De ce e considerata pizza mancare nesanatoasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pizza este de mai multe feluri. Deci depinde de ce are pe ea.

| Lukasssz a răspuns:

Pizza este unul dintre cele mai populare alimente din lume. Acest lucru nu este surprinzator, avand in vedere ca are un gust minunat si este incredibil de convenabila dat fiind ca se gaseste peste tot si se poate consuma in orice conditii.

Problema este ca cele mai multe preparate care intra in componenta ei contin ingrediente nesanatoase.

Aluatul se face din faina de grau extrem de rafinat, iar topingurile de carne sunt de obicei procesate. Pizza este de asemenea extrem de bogata in calorii.

Alternative: Mai greu, dar se gasesc locuri care se respecta si ofera pizza facuta cu ingrediente sanatoase. Pizza de casa poate fi, de asemenea, foarte sanatoasa, atata timp cat folositi ingrediente sanatoase.

| sadrian46 a răspuns (pentru Lukasssz):

Ce înțelegi prin foarte sănătoasă? Adică sănătoasă în raport cu ce? Foarte este ceva superlativ.

| Lukasssz a răspuns (pentru sadrian46):

Pizza de casa poate fi mult mai sanatoasa decat cea de la fast food.

| sadrian46 a răspuns (pentru Lukasssz):

Asta da, sunt de acord.

| RobertMoon a răspuns:

E considerată în mod eronat. Dacă analizezi fiecare ingredient in parte sigur nu găsești ceva nesănătos. Adică dacă mănânci roșii, mozzarella, ciuperci, ardei, măsline, separat se consideră sănătos, dar dacă le mănânci pe o felie de blat nu mai sunt? Nu are nicio logică. Probabil se referă la faptul că o pizza are multe calorii, dar și aici apare încă o chestie: cumpărarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multa grasime

| troleibuz a răspuns:

Eu cred ca e nesanatoasa doar in exces.

| Cosmin38384 a răspuns:

Pentru că are multe calorii pe o cantitate mică. Multe valori nutritionale care duc la îngrășare, mai ales în zona abdomenului. O pizza pe săptămână nu îngrașă, dar dacă mănânci zilnic atunci chiar îngrașă. Poți să mănânci orice dar cu moderație. Până și bodybuilderii si culturiștii au zile în care mănâncă prostii.

| VanillaQ a răspuns:

Din cauza aluatului este considerata, pizza clasica este facuta dintr-un aluat greu de digerat.
Bineinteles sunt si pizza sanatoase din ingrediente bio care pot fi in regula!