| inflicted a întrebat:

De ce e mâncarea bio așa scumpă? Aveti încredere să cumpărați? Eu nu, mi se pare o păcăleală

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se simte la gust a e mai bun dar nu e garantat 100% ca e natural

| baru a răspuns:

Natural nu mai exista. Cu mai multe sau mai putine chimicale, se poate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da am incredere. Chiar acum cateva zile mi am luat o plasa din aia de portocale bio si ghici ce dupa cateva zile au mucegait.
Mai aveam in bucatarie alte portocale luate acum 2 saptamani din gramada de la Kaufland si ghici ce, alea nu sunt mucegaite inca.

| RoCkKiD a răspuns:

E mai buna ca gust dar ca valoare nutritionala e la fel.

E mai scumpa din cauza ca daca un fermier vrea sa primeasca eticheta bio trebuie sa indeplineasca niste criterii care ii fac productia mai scumpa. Daca vrei sa cresti rosii bio de exemplu nu ai voie sa folosesti nici un fel de ingrasamant chimic sau stimulatori de crestere, nu ai voie sa folosesti chestii care ar opri produsul din a se strica deci fara aditivi etc.

Toate asta iti fac recolta mai mica si mult mai scumpa de produs implicit un pret mai mare la raft.

Daca e o pacaleala..la pret nu este, pretul este justificat de efortul fermierul insa porodusul nu este cu mult mai sanatos, mai ales la legume si fructe, la carne poate merita sa dai putin mai mult pe o chestie bio ca sa stii ca puiul nu e plin de medicamente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Dar salarii bio de ce nu aveam? Ca sa putem manca sănătos trebuie sa avem și salarii pe măsură. Unele firme oferă salariu minim pe economie și cică sa mai cumperi și "bio".

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, si daca tot suntem la asta de ce nu mai pun angajatorii ca sa avem fiecare de un Rolex de Craciun, hai si o geanta de Luis Vuitton daca tot ne gandim la ce vream sa ne permitem.

E de-a dreptul absurd ca nu ne permitem toti chestiile care sunt in mod evident scumpe...Ce lumea nene. happy

| Osneros a răspuns (pentru RoCkKiD):

La ce eticheta bio te referi? Sper ca te referi la asta https://ec.europa.eu/......c_logo.jpg

| RoCkKiD a răspuns (pentru Osneros):

Am luat-o in general cu eco, bio organic. Ideea era de ce conditii trebuie sa indeplineasca producatorul ca sa poata vinde produsele cu descrierile alea si ce costuri suplimentare vin cu treaba asta.

| Osneros a răspuns (pentru RoCkKiD):

Numele de genul "100% natural" sau "100% bio" nu sunt echivalente cu etichetele bio Agricultura Ecologica ("baie") sau frunza de la UE, la care faceam referire mai sus.
Banuiesc ca cele care au eticheta "100% bio" trebuie sa provina din plante (posibil sa existe ceva portite legale in privinta asta), dar pot fi supuse proceselor chimice, nimeni nu-i opreste.
In schimb, cele cu logo-uri regularizate, pe langa ca sunt "100% bio", nu pot fi supuse proceselor chimice, nici produsele, nici plantele, nici solul in care au crescut.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Osneros):

Sunt pagini intregi despre chestia asta, eu vorbeam in general.

| DarthNiger a răspuns:

Tot la fel traiesti chiar daca mananci bio sau nu, nu o sa traiesti cu 1000 de ani mai mult si nici nu o sa te faci planta cand mori, tot schelete putrezit vei ramane in final.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancarea bio adusa in Romania este deseori aceeasi mancare dar scrie 'bio' pe eticheta si e mai scumpa. Daca vrei produse bio, iesi de 5 ori mai ieftin decat cu produsele normale daca-ti cresti ca tot romanul rosii, castraveti, usturoi etc. la tine in curte sau in ghivece pe balcon daca stai la bloc.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa te vad eu cum cresti tu ceapa, rosii si castraveti pe balcon sa iti ajunga toata vara

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu-i problema, la ce canicula e de obicei, merg tinute si prin casa si mai atarn cu sfori si pe langa balcon laughing Si despre prostiile din Kaufland, eu am uitat un mar in dulap de 6 luni si acum il tin de curiozitate sa vad daca macar isi modifica culoarea laughing

| aXy99 a răspuns (pentru suntserios):

Daca ai gradina, poti s-o faci fara probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am văzut și eu la LIDL : 1 banană bio - 6 lei. Sa stea acolo pana voi cumpăra eu banana lor bio. Cu 6 lei cumpăr 1 kg din alea normale, non bio laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar un castravete bio, la Kaufland : 5 lei laughing

| Osneros a răspuns:

Daca prin "bio" te referi la "organic", majoritatea din magazine sunt pacaleli. La cate produse bio ai vazut asta: https://ec.europa.eu/......c_logo.jpg
Presupun ca la niciunul, nici eu n-am vazut laughing