| funnymind a întrebat:

De ce este grav daca nu-ți vaccinezi copilul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
38 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vaccin sau nevaccinat, copilul tau cand primeste primul biberon de lapte apoi prima lingurita de mancare e condamnat la boli, chimicalele vin deja in tot ceea ce consumam. Pedegeaba poti spera ca va trai 200 de ani dar e posibil sa nu prinda nici pensia. E totul controlat sa murim inainte de termen.

| RAY a răspuns:

Din cauza unora ca tine au murit multi copii si din cauza soniei

| RAY a răspuns:

Si voi acelasi criminali care indrumati lumea sa nu iti faca vaccin

| RAY a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=ms6SdAwlJ_I
Pro TV - Vorbeste Lumea - Conf. dr. Mihai Craiu vs Olivia Steer

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu vrei sa il pastrezi mult nu e nevoie sa il vaccinezi.

| funnymind explică (pentru suntserios):

Argumentează, că e plin netul de "imunologi" asemeni ție.
Ai studii de specialitate?

| suntserios a răspuns (pentru funnymind):

Pai nu asa funcționează realitate pritene primitiv. Milioane de medici din lumea asta cu ani si ani de studii in spate sustin, creaza, recomanda si demostreaza beneficiile vaccinului. La care adaugam bineînțeles dovezile statistice despre eradicarea si diminuare drastica a unir boli.
Asa ca eu nu am nimic de demonstrat tie. Au facut-o oamenii cu drepturi si legitimati in acest domeniu. Asa ca prietene primitiv, tu esti imunologul de pe net care trebuie sa dovedeasca

| funnymind explică (pentru suntserios):

Ai viața pe care o meriți.

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Da, ti-as da dreptate, dar de sa ii omoare pe ai mei? A fost recent o epidemie in vestul tarii, tocmai datorita acestor conspirationisti anti-vaccinisti iresponsabili.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru propaganda din asta periculoasa cum faci tu antivaccint ar trebui ceva pedepse cu inchisoarea. E un atentat la sanatatea nationala

suntserios
| suntserios a răspuns:

Efectiv sfaturi de genul documenteaza te de pe Facebook si nu de la medicul de familie ca e plătit ar trebui considerat un fel de act de terorism si pedepsit penal. Cum ca.cat sa trimiți pe cineva sa se informeze de pe Facebook si sa nu asculte medic. Iti asumi tu moartea copilului nevaccinat?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mda, ma gandeam eu, troll ieftin.

| Cosmin86 a răspuns:

Te rog frumos sa nu faci copii. Nu e vine copiiilor ca unele mame sunt RETARDATE si cred ca vaccinul produce autism.

| Sonia822 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai citit vreodata un prospect de vaccin? NU? Ia sa citesti. Uite aici la ROR (MMR) se fac 3 doze. Citeste-l pe tot, cu accent pe paginile 7 si 8. Citeste si ingredientele. A se observa ca are virusul. Vezi bine ca e publicat de Agentia Europeana a Medicamentului. https://www.ema.europa.eu/......ion_ro.pdf

| RAY a răspuns (pentru Sonia822):

Presisti in prostia,ignoranta de care dai dovada, asta dupa ce majoritatea inclusiv celor morti de gripa sau copii care nu au primit vaccin sunt in cazuri de moarte, nu promova asa ceva omule, ar trebuie sa fie interzis asa ceva, promovezi moartea, cati copii sunt autisti care au facut vaccin cati? nici macar 1% din cei vaccinati
Https://:///......accina.htm

Date oficiale INSP: Vaccinul ROR are cea mai mare rată de refuz dintre vaccinurile din România, chiar dacă epidemia de rujeolă a făcut 59 de morți, majoritatea bebeluși nevaccinați

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sonia822):

" A se observa ca are virusul", asta e si ideea. Sau tu habar nu aveai asta?

Scuza-mi impertinenta, dar ce studii ai? Sincer, ai facut facultatea la privat sau la stat?

| LoveSleep a răspuns:

Mă gândesc să-mi fac o afacere cu coșciuge din alea mici pentru copii, pentru ăia 30% de care ziceai. Și numărul e în creștere.

| Plato a răspuns:

Pacat ca are toata lumea dreptul sa aiba copii. Il nasti sa moara la 2 ani, felicitari. laughing
Conspiratiile astea "Facebookiste" va spala rau pe creier.

| Sonia822 a răspuns:

Intra pe grupul de Facebook: vaccinuri cunoaste riscurile. E o comunitate de peste 25.000 pameni. Atentie, inca din prima zi ti-l vaccineaza in maternitate cu BCG, fara sa te intrebe, asa e protocolul. Trebuie sa ceri expres sa nu, si sa urmaresti sa nu. Prospectele din cutii sunt periate, un prospect are peste 100 pagini. Intre 100 si 250. Te ingrozesti cand citesti efectele secundare. De exemplu, ROR contine soda caustica. La fel ca si detergentul meu de WC. Cauta prospectul complet si citeste si anexa.

| funnymind explică (pentru Sonia822):

Acum 4 ore, sotia mea a născut o mândrie de fecior, la o clinică privată. Noi, știam de foarte multi ani cum stă treaba cu vaccinarea. Ca urmare, dragul nostru Andrei NU A FOST VACCINAT imediat după naștere. Nici măcar pentru administrarea vitaminei K nu am fost de acord. Personalul medical din clinică ne-a zâmbit complice, atunci când am cerut formularul pentru interzicerea vaccinării.
Nu am postat întrebarea fiindcă sunt aiurit. Vreau doar sa aflu care este gradul de ignoranță al celor care nu au macar habar care este diferența dintre T0 și T2.winking
Mulțumesc pentru răspuns.

| Holiday a răspuns (pentru funnymind):

De fapt tu cauti aici justificare la prostia ta de a nu-ti vaccina copilul.
De altfel e clar ca trebuie sa ai o doaga lipsa daca nevasta-ta a nascut acum 4 ore si tu stai sa intrebi tampenii pe TPU.

| funnymind explică (pentru Holiday):

Ori răspunzi cu argumente dovedite științific, ori... mai bea o bere.
De "specialiști" de calibrul tău sunt sătul. Somitate in domeniu ce ești. big grin

| Plato a răspuns (pentru funnymind):

Andrei nu va mai fi o mandrie de fecior daca nu-l vaccinati. Pacat c-a nimerit la voi.
Parca vad ca sunteti genul de parinti care cresc copiii fara carne apoi se intreaba de ce e leguma.

| sadrian46 a răspuns (pentru funnymind):

Îți doresc din tot sufletul ca copilul tău să nu facă poliomielită, din cauză că nu l-ai vaccinat.
Dacă va face o să vezi atunci gradul de ingnoranță în care te afli acum.

| Cosmin86 a răspuns (pentru funnymind):

Mi-e mila de bietul copil ca are parinti atat de retardati. Duceti-va in evul mediu.

| supadeceapa a răspuns (pentru funnymind):

Condoleanțe.

| chuckmanson a răspuns:

Nu-i nimic grav, e 100% ok, cui nu-i plac poliomielita, rujeola, tetanosul? laughing

| funnymind explică (pentru chuckmanson):

Răspunsuri d-astea, venite de pe șanț, să le dai amicilor tăi, "imunologule".

| chuckmanson a răspuns (pentru funnymind):

Frate eu doar ți-am prezentat un adevăr. Dacă nu vrei ca copiii tăi să ajungă așa:https://www.youtube.com/watch?v=RG9kR3rYZzA sau așa:https://www.youtube.com/watch?v=ekncFux2V-Y sau așa:https://www.youtube.com/watch?v=scPsrcyTy_A vaccinează-i!

| christine99 a răspuns:

Dupa introducerea acestor vaccinuri cazurile de la difterie, oreion, rubeola, Hib au scazut de la milioane de imbolnaviti la cateva sute. Asta e un motiv destul de bun. Si eu ca si multi altii am fost vaccinati si nu am stat in spital din cauza acestor boli si nu zis nimeni niciodata "vai ce tare m-a durut vaccinul ala de la 6 luni", pentru ca bebelusii nu au memoria formata, majoritatea nici nu stiu daca au fost vaccinati sau nu decat daca le spun parintii dupa ce cresc.

| funnymind explică (pentru christine99):

Tu realizezi ce spui?
Bebelușii nu au memoria formată?
"Vai, ce tare m-a durut."?
Ai probleme grave.

| SporeBox a răspuns:

Poate sa se imbolnaveasca si sa ajunga la spital sau sa moara

| vampyremisa a răspuns:

In primul rand, mercurul nu se mai foloseste in vaccinuri de multi ani. Daca big pharma facea vaccinuri sa omoare, cum mai ajungeau oamenii mari sa consume medicamente?
Sa ne intelegem: vaccinurile nu folosesc bacteria/virusul, doar proteine de pe suprafata pe care celulele noastre aparatoare le folosesc sa secrete anticorpi si sa distruga orice nu e dezirabil in corp. Cand in corp intra o bacterie sau virus, incepe imediat sa se reproduca, intra in celule si le distruge. cand in schimb intra proteina de pe suprafata fara ADN-ul care produce boala, corpul o recunoaste, face anticorpi si celulele cu memorie retin ce trebuie produs pentru proteina respectiva. Si acum, intri in contact cu boala. doar ca al tau corp stie sa lucreze si omoara patogenul inainte ca el sa se multiplice si nu faci boala.
Problema este ca multi parinti cauta pe net informatii si asculta de toti, cand doar opinia medicilor care nu au terminat facultatea pe bani conteaza.
Problema cu bolile care sunt prevenite prn vaccin este ca lasa sechele. si nu ma refer la sa spunem, un astigmatism sau ceva. poate cauza moartea sau paralizia, poate cauza copilului o viata pe care nu i-ai dori-o nici dusmanului. Inteleg frica parintilor cand vine vorba de ceva ce nu inteleg si despre care se face multa forfota. Noi, studentii la medicina si viitorii medici/actualii medici vrem doar sa va ajutam. (mai sunt si ramuri uscate care sunt medici prosti si va spun sa nu vaccinati, nu ascultati de ei!)
Ele nu cauzeaza autism (si daca ar cauza, e mai bine decat un copil mort!). 'studiul' pe care il citeaza multi ca ar arata legatura dintre ele a fost scris de un medic foarte prost, care a mintit in legatura cu ce a cercetat si ca atare i s-a interzis sa mai practice.
de asemenea, sa intelegem termenul de imunitate de 'card' sau herd immunity. Cand ai 100 de oameni vaccinati si 1 nevaccinat sau care nu are un sistem imunitar bun (cancer sau alte boli), atunci cei care intra in contact cu boala nu o fac si nu o transmit, protejand persoana nevaccinata. Dar daca din 100 40 nu sunt vaccinati, atunci este de ajuns sa ia unul ca mai toti o fac. (daca nu au fost vaccinati)
in plus, stiti cum sunt spitalele la noi. ganditi-va la nou nascuti, care sunt atat de firavi. ei nu au nicio sansa sa supravietuiasca unei infectii, mai ales ca inca nu au ajuns la varsta de vaccinare. apare in sectie mama cu copilul x, bolnav, care tuseste. prin aer (asa se transmit bolile acestea adesea) ajung la nou-nascuti. Si iata cum un nou-nascut a murit pentru ca un parinte a fost iresponsabil.
Fiti oameni inteligenti, nu mai plecati capul la toate oliviile steer si asociatii. Publicatii medicale se gasesc mai greu, si inteleg ca nu intelegeti toti termenii. dar mergeti la medicul de familie. Nu va mai speriati de termeni, mai ales ca nu pune nimeni ceva toxic in ceva ce ajunge la oameni atat de firavi!
Sunt studenta la 2 facultati de medicina. Stiu ce vorbesc. Am simplificat destul de mult, dar nu am vrut sa intru in detalii.

| Angelindeed a răspuns:

E grav sa fii atat de redus mintal in secolul 21

| funnymind explică:

Rog "specialiștii imunologi" să nu mai posteze doar pentru a cerși atenție. Pentru asta există Facebook.
Postați contraargumente la tema, fără sa jigniți gratuit, sau defulați prostia in altă parte.

| RAY a răspuns (pentru funnymind):

Https://www.hotnews.ro/......accina.htm

Date oficiale INSP: Vaccinul ROR are cea mai mare rată de refuz dintre vaccinurile din România, chiar dacă epidemia de rujeolă a făcut 59 de morți, majoritatea bebeluși nevaccinați