| Ricaion589 a întrebat:

De ce exista preturi nesimtite pentru operații si nu mai stiu eu ce? Adica nu ma refer la astea simple ci alea de 80.000€, 100.000€ etc si saracii oameni cauta ajutor pe internet ca primeasca donatii. De ce costa asa mult? Si banii aia multi unde se duc daca omul acela ii poate obtine din donatii? Mai intelegeam daca costa 5000 de euro dar 100.000€ e prea de tot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Doctorul ala nu sta acasa la el si opereaza oameni.SAsta odata. Apoi sunt implicati mai multe persoane in acea operatie. Operatia se face la un spital, adica este o constructie, aia platesc impozit, taxe pe o groaza de chestii, spitalu ala are pe linga doctori si alt personal, de birouri de intretinere s asa mai departe.
Tu din a cui bani crezi ca sunt platiti acesti oameni si taxe?
Banii aia se educ la ce am zis eu.De la portaru spitalului,femeie de servici,pana la secretara,director etc.

Te pomeni ca ia doctoru banii aia si gata sa imbogatit laughing.
Aparatura din acel spital cine o plateste? Daca toate astea ar fi cazut din cer asa moca, atunci da ar fi costat mai putin.
Faptul ca unia vor bani mai multi, da este adevarat, aia au salrii f mari comparativ cu alte joburi, dar asta e lumea, lumea n-a fost niciodata corecta si nici nu va fi.

| 19flo79 a răspuns (pentru relian):

Ultimul meu comentariu catre tine... happy

Pai si 10 milioane de oameni care in fiecare luna platesc cam 200euro in medie, asigurarile de sanatate direct din salar, adica 2 miliarde pe luna bai berbecule... Din banii aia is spitalele cu cu portar si cu aparatura si cu tot...

Am impresia ca esti un pui de comunist, "atotstiutor", care vorbeste doar aiurea doar sa faca rau tuturor... Taci acolo si nu mai vorbi doar sa faci zgomot. Pune mana pe carte, incultule...

| Ricaion589 explică (pentru relian):

Din a cui bani sunt platit acesti oameni? Din banii statului. Primesc salarii pentru asta. Aparatura cine o plateste? Nimeni, ce sa platesti la ea? Se strica? Totusi 100.000€ mi se pare o nesimțire. O operatie cu tot ar trebui sa fie cam maxim 20.000€ dar 100.000€ e deja fiță si cu banii aia mai bine iti cumperi o casa decat sa ii dai pe o operatie si poate a doua zi te calca masina si ai murit.

| relian a răspuns (pentru Ricaion589):

Nu ai spus ce spitale,deci pot fi spitale private,aia pun ce preturi vor.Oamenii aia sunt platiti din banii spitalului, spital care este privat. Spitalele de stat mai peste tot nu au preturile alea ce arati tu. Apoi daca nu stiu ce operatie necesita organe,atunci te rupe,deci nu te astepta ca iti doneaza tie cineva un organ moca.

Mai tine si de medic,anumite operatii si sa reuseasca sunt facute de medici putini, ca urmare aia au preturi f mari.La fel este peste tot si cand cumperi produse, sau servicii.
Stiam un doctor care facea numai operatii de la 60 de mii de dolari in sus,dar era bun, ca ala nu prea gaseai.Asta e lumea bine ai venit pe planeta asta laughing
Uni cantareti de ce iau bani cu sacu,pentru ce? Sau un fotbalist are salriu de milioane de euro,de ala de ce nu spui nimic? Lumea asta nu e facuta sa stea asa cum trebuie.

Uite alta chestie de care ar trebuie sa te iei,dar nu cu noi, cu guvernantii. Daca te iei de aia la chestia aia ma bag si eu cu tine.
Dantura.pai de dinti ai nevoie pana mori,deci nu ca este un moft,chiar ai nevoie,fara dinti nu poti trai.Dar dantura este considerata inca un moft,asta cum ti se pare?
Se baga o groaza de bani in boli incurabile,se dau gratuitati pentru chestii ce nu mai este scapare,se pompeaa milioane,nu vorbesc de cercetare,vorbesc de tratamente care nu fac nimic,omu tot se duce.
Dar cand vine vorba sa te ajute guvernu sa repari dintii,sa poti manca,aia e treaba ta laughing ala pentru ei este un moft.Plus ca nici macar nu baga in scoala ceva o chestie sa invete lumea sa aiba grija de dinti,ei baga religie,de parca aia te ajuta cu ceva.

Daca stai sa iti rozi nervii cu cate nedreptati sunt pe lumea asta,faci riduri la greu laughing. Cate chestii sunt normale pe lumea asta? Tu muncesti ca un erou laughing dai la sapa duci sa crape ala in el,ca de nu ar avea ce manca ar mierlio si esti platit de mizerie,Vine unu papagal,da din buci si din gura si gata casiga milioane laughing asta e cinstit? Aleara unu care nici la scoala n-a fost dupa o mingea si castiga zeci de milioane,este corect?

Nimic nu-i normal in lumea asta,dar nici n-a fost vreodata, asa ca nu prea poti rezolva mare lucru.

| Frank51 a răspuns:

Pentru că a fost necesar de miliarde de euro ca operația să ajungă la acea rată de succes.

| Lukasssz a răspuns:

Operatiile alea sunt complexe si de regula nu se fac in Romania laughing.Dar stai sa vezi in America, unde o operatie de apendicita ajunge sa coste si 30 k euro.In NYC sau LS daca te simti rau si simti ca te ia cu lesin, te intreaba ceilalti daca ai asigurare. Daca nu ai ghinion, te lasa sa mori sad.

| Furnicuta000 a răspuns:

In Romania daca ai asigurare poti beneficia de aproape orice operatie ai nevoie pe gratis. Dar sunt cazuri de ex oameni cu cancer in ultimul stadiu si medicii romani nu se mai baga pentru ca e greu sa mai salvezi viata unui om grav bolnav. Asa ca familiile cauta solutii prin strainatate si acolo normal ca sunt sume exorbitante. De asta vezi asa multe postari pe net cu strangeri de fonduri. Pt ca la clinicile alea unde din strainatate unde se salveaza viata oamenilor grav bolnavi totul functioneaza cu bani, daca ar trata toti oamenii pe gratis din mila nu ar mai functiona afacerea.
Dar daca ai o boala si o descoperi la timp te poti trata foarte bine si gratis si in Romania

| Furnicuta000 a răspuns:

Am zis ca beneficiezi de tratament gratis, dar nu zice nimeni ca gasesti imediat. Teoretic e gratis. Depinde si de stadiul in care e boala

| Nirvanaaa a răspuns:

Alea sunt operații complexe și de obicei se fac în străinătate. Dacă stai sa aduni spitalizare, instrumentar, aparat, substanțe, manopera ( unele pot fi cu chirurgie Robotică) costa. Și depinde dacă trebuie sa faci înlocuiri - valve, proteze, costa și alea.

| StrongHeart a răspuns:

Ba frate, daca te imbolnavesti, vorba aia. Dumnezeu cu mila.
Nu ai ce sa faci, totul costa bani, asta e lumea in care traim.
Banul conduce. Ia gandeste-te putin la unu care a stat zeci de ani sa invete medicina in timp ce prietenii lui erau la distractie, nu merita sa castige sume pe masura efortului? Pana la urma, salveaza vieti, asta in cazul in care este unul priceput.
Problema e conducerea, sanatatea ar trebui sa fie un drept fundamental, iar medicii nu vad de ce sa nu fie platiti bine cand munca lor e mult mai grea decat a oricarei alte meserii.
Deci daca vrei sa arati cu degetul, arata cu degetul catre coruptie si demonii din guvern.

| Mirel4412 a răspuns:

Sa vezi preturile din America din spitale, la banalitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100.000 de euro este puțin. Anul trecut ( cred) era un afiș lipit la intare în casa scări în care scria ca se făcea un târg unde se vindeau anumite chestii și fiecare dona cât dorea. Adică nu avea un preț anume. Totul pentru un copil bolnav care trebuia operat în America și toată nebunia costa frumoasa sumă de 1 milion de dolari. Rămâi gură căscată, nu alta.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia e altceva. Copilul sufera de boala SMA, o boala care are un tratament foarte simplu, un singur medicament, doar ca producatorul a pus un pret de 1 milion de euro. Pret care nu se justifica pentru ca nu au costat atata cercetarile, nu e vorba de recuperat investitia ci doar de faptul ca asa a avut el chef sa vanda medicamentul ala cu o caruta de bani

| Ricaion589 explică (pentru anonim_4396):

Si acei 1M de euro unde se duc? 500.000€ la doctor si 500.000€ pe curent sau ce p l m?

| goguPatent a răspuns (pentru Ricaion589):

Se duc pe tratamente, cazare, plata serviciilor medicale catre spital, echopamentul si materialele folosite, medicamente samd.

| Mogiojojo a răspuns:

Personal cred că mai bine ar muri acei oameni. Adică cui îi pasă că un copil mediocru de 10 ani cu o boală rară o să moară. De ce să se plimbe toată viața la medici? Sau un bătrân de 60-70, cui ii pasă că moare acum sau peste 10 ani? Sincer mi se pare că o viață umană mediocră costă maxim 10.000 de euro.
Nu sunt justificate acele prețuri și nu mulți și le pot permite.

| 19flo79 a răspuns:

O multime de raspunsuri dar nu am vazut nici unul satisfacator. happy

Vad ca observi niste lucruri absurde, total fara logica.
Asa si este, preturile astea nu pot fi justificate, oricat ai incerca si oricat ai vrea. Doar un ignorant si-un necunoscator (sa nu zic idiot happy ) poate spune ca intr-o tara cu salar mediu de 600€, o operatie poate costa 100.000€

In Anglia orice operatie e gratuita. Sunt o multime de tari mult mai sarace ca Romania in care serviciul de sanatate este GRATUIT.
Pe timpul lui Ceausescu, sanatatea era GRATUITA.

Nu exista nici o justificare clara pentru astfel de preturi!

| goguPatent a răspuns (pentru 19flo79):

Pai si ce in Romania nu sunt gratis operatiile? Sunt.
In Romania mai mult ca sigur nu se fac operatii cu 100.000 euro

| 19flo79 a răspuns (pentru goguPatent):

Chiar sper sa nu ajungi in spital cu ceva grav si sa ti se spuna: ce aveti d-voastra nu acopera casa de sanatate!
Si de aia vezi anunturi cu strangem fonduri... happy

| Eireann a răspuns (pentru 19flo79):

Da, minunatul sistem britanic unde am asteptat un an jumatate pentru un neurolog si 3 luni un RMN. Si acum am se asteptat pana in Ianuarie pentru ca un fizioterapeut sa observe ca nu mai pot sa merg deloc fata de aproape deloc ca data trecuta.

| Totenn a răspuns:

Pentru ca unele operatii pot fi foarte grele si daca nu esti atent o fractiune de secunda se pot intampla nenorociri. gandeste-te ca sunt operatii de 20+ ore fara pauza