| maxim789 a întrebat:

De ce fetele sunt inalte, stiu o fata are 12 ani si are inaltimea 1, 71, eu am 15 ani si am inaltimea 1, 65, fetele la varsta 12-14 sunt super inalte cresc foarte repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Stai linistit, si eu in clasa a 8 ca baietel ce eram o data, aveam 1, 60 maxim 1, 65... pentru ca deh la 13 14 ani cat aveam, atat de inalt eram.Ele erau mult mult mai inalte.Insa, am recuperat in liceu, in3 luni de zile mi-am schimbat toate hainele, numai imi veneau deloc, am avut un pusheu de crestere tongue si am ajuns pe la 1, 83 happy

| Violleta2022 a răspuns:

Fetele de 12-14 ani nu sunt doar mai inalte ca baietii de aceeasi varsta dar si mental sunt mult mai dezvoltate, pentru ca baietii incep dezvoltarea abia dupa 14-15 ani.

| J0B0MAT a răspuns:

Fiecare e înaltă atât cât îi este dat, în funcţie de gene.Mai influenţează şi sportul puţin. Fetele cresc până pe la 18 ani.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Este datorita hormonului de crestere s-au a codului genetic mostenit de la parinti, bunici, strabunici citeste si tu de pe internet mai mult despre oameni ca sa nu mori incult, pentru ca in viata vei intalni mereu oameni mai cultivati care te vor citi imediat (isi dau seama ce fel de om esti). Si stai linistit daca slabesti de la 15/17 ani din greutate si alergi, joci baschet, manaci sanatos si iti faci un program de somn vei fi mai inalt ca ele.