| Softwer a întrebat:

De ce fiecare om are alta culoare a ochiilor(iris)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Patry908 a răspuns:

La nastere toti avem ochii albastri dar pe parcursul vietii pigmentul din iris se schimba. Exista si anumite caracteristici. Blondele de obicei au ochi albastri sau verzi. Brunetele ochi caprui. Dar nu e o regula

9 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

O să înveţi în clasa a 9-a la biologie. P.S: Nu ne naştem toţi cu ochi albaştrii. E o tâmpenie.

evenso
| evenso a răspuns:

Asa suntem codati genetic ( culoarea ochilor se mosteneste )

| ombladon a răspuns:

Of mere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! oamenii se deosebesc intre ei prin mai multe trasaturi, dar sa ne luam de cele dictate de culoare: parul, culoarea pielii, irisul.
Negrii sunt negri(nu cred ca m-am exprimat prea bine dar ia-o asa) pentru ca organismul a dezvoltat un mecanism pentru protectia impotriva soarelui, adica: o crestrea importanta de melanina- hormon implicat culoarea pieli, par, ochi.
De aceea, in zonele foarte calduroase oamenii au o culoare inchisa a pielii in scop de protectie iar cei din zonele reci au pielea alba- pentru ca nu au nevoie de o cantitate mare de melanina.
Ca sa ne dam seama de importanta melaninei sunt acele persoane care sufera de albinism- au parul, pielea de culoare alba si niste ochii la fel de ciudatei.
Dar culoarea ochilor, parului depinde si de gene, genele dominante si genele recesive
Parul negru, ochii negri sunt gene dominante, in timp ce un par blond sau niste ochi albastri, verzi, sunt gene recesive. Daca iei un barbat brunet cu ochii negri si o tipa blonda cu ochii albastri exista sanse de 50-75% sa iasa un copil cu par negru si ochi inchisi la culoare.

| JoeTPU a răspuns:

Ca asa a lasat Dumnezeu! happy

| Thunderstruck a răspuns (pentru JoeTPU):

Nu se poate o intrebare fara sa-l bagati pe seful vostru rolling on the floor. Epic fail.

| JoeTPU a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mda.si care ar fi seful tau?!

| Thunderstruck a răspuns (pentru JoeTPU):

Eu n-am sef.

| Softwer explică:

Hmm interesant happy