| gabi_3481 a întrebat:

De ce i_mi curge sange din nas numai in timpul verii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Eu cred ca vara e mai cald nu? si vasele de sange se dilata mai mult sunt mai sensibile mai fragile, tensiunea creste de la caldura scade glicemia si calciul si presiunea sangelui e mai mare asupra vaselor si cam asta poate da efectul de a-ti curge sange din nas evita sa stai mult in soare si cu capul neprotejat si poti lua vitamina K cu vitamina C si calciu asa pe timpul verii sau tarosin trebuie sati intaresti peretii vaselor de sange sa nu mai fie invinsi de presiune vara aceste vitamine te vor ajuta daca nu ai alte probleme

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Vasele de sange, capilarele sunt mai dilatate. Mira

| gabimaris a răspuns:

Din cauza unei lipse de vitamina C si a unei hipertensiuni arteriale stiute sau nestiute, tratate sau netratate! Probabil ai o fragilitate vasculara mare trebuie sa porti, in zilele foarte calduroase, palarii sau sepci, deoarece in felul acesta nu se mai produce vasodilatatia.

Shin
| Shin a răspuns:

Poate ai o alergie la polen sau ceva de genul si astfel vara pentru ca esti iritat, devii si mai sensibil.
Du-te la doctor!
Shin.

| KeepCalm a răspuns:

Pooi.varra e cald. si nah poate din cauza insolatiei. eu asa kreed. mi-a zis doktorulbig grin. odat'

| claudya a răspuns:

E vorba cred eu de o fragilitate capilara, dar totusi ar trebui sa teconsulti si cu medicul de specialitate...se poate trata foarte repede... fara durere...

Răspuns utilizator avertizat
| gaby_6279 a răspuns:

Ptr ca te bate soarele in cap

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
La căldură vasele de sânge se dilată.
Trebuie să mergi la un medic ORL pentru o cauterizare a vaselelor de sânge slăbite.
Ești diagnosticat/ă cu epistaxis.
Pa, pa.