| bleakk a întrebat:

De ce imi trosnesc incheieturile la maini si la picioare cand le rotesc si se aude mai mereu trosnetul acela? Mentionez ca fac sport (ma antrenez de 3 ori/saptamana).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bleakk explică:

Nu există. Nu e o rezolvare pentru că nu e o problemă. Mereu îţi vor plesni cu diverse intensităţi. Oasele sunt conectate între ele de articulaţii(popular încheieturi), care-s la rândul lor făcute din diverse ţesuturi şi ligamente. În jurul lor se află un lichid gros şi transparent numit lichid sinovial. Când îţi întinzi degetele, genunchii sau oricare parte a corpului cu articulaţii, de fapt faci oasele să se depărteze unul de altul. Ca rezultat, capsula care cuprinde acel ţesut se întinde şi ea. Îi creşte volumul şi ca rezultat, scade presiunea(cum te-nvaţă la chimie). Scăzând presiunea, apar bule. Întinzându-te prea tare, acele bule se sparg şi plesnesc. Medical s-au găsit puţine spre deloc dovezi că asta ar fi dăunător în vreun fel. DImpotrivă, sporeşte flexibilitatea.

Pe Mess intru pe la 9 ora României dacă mai eşti.

3 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Pentru că plesnesc bulele din lichidul aflat în jurul articulaţiilor.

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Si o rezolvare a problemei? Sau mai corect, care e cauza? Ca sa o pot evita?
PS:esti mess?

| bleakk explică (pentru bleakk):

Nu există. Nu e o rezolvare pentru că nu e o problemă. Mereu îţi vor plesni cu diverse intensităţi. Oasele sunt conectate între ele de articulaţii(popular încheieturi), care-s la rândul lor făcute din diverse ţesuturi şi ligamente. În jurul lor se află un lichid gros şi transparent numit lichid sinovial. Când îţi întinzi degetele, genunchii sau oricare parte a corpului cu articulaţii, de fapt faci oasele să se depărteze unul de altul. Ca rezultat, capsula care cuprinde acel ţesut se întinde şi ea. Îi creşte volumul şi ca rezultat, scade presiunea(cum te-nvaţă la chimie). Scăzând presiunea, apar bule. Întinzându-te prea tare, acele bule se sparg şi plesnesc. Medical s-au găsit puţine spre deloc dovezi că asta ar fi dăunător în vreun fel. DImpotrivă, sporeşte flexibilitatea.

Pe Mess intru pe la 9 ora României dacă mai eşti.

| LD_Angelica_1981 a răspuns:

Esti in crestere.