| anonim_4396 a întrebat:

De ce in fiecare dimineață mă trezesc cu "bale"/ud la gura? Se întâmplă după ce dorm, ce pot sa fac că e foarte enervant?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi doar la medic la orl

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Închizi gura.winking Poate că adormi cu nasul infundat si respiri pe gură.
Pune o pernă in plus, incat pozitia capulului sa fie mai sus, in timpul somnului.

| blackann a răspuns:

Pt ca balesti ca un porc.

| MrAM a răspuns (pentru blackann):

Chiar nu era nevoie. Nu intru in polemici insa nu e cazul sa faci caterinca pe cineva in situatia lui. Poate e varsta sau educatia primita cine stie? Insa faci rau prin faptul ca jignesti pe cineva, care probabil sufera de o afectiune ce pare destul de deranjanta. Insa tu nu stii asta ca nu esti in locul lui, insa poate intr-o buna zi cine stie? Daca ai sa primesti acelasi raspuns dat de tine sa nu te miri, categoric favoruri de genu se intorc inzecit. Si nu in ultimul rand te distrugi pe tine ca persoana. O sa te afecteze treaba asta pe plan social, financiar, emotional etc
Poate nu in mod direct si perceput de tine, insa in mod indirect categoric. Noi ca si specia am evoluat si ajuns in punctul de fata datorita limbajului, in special cel scris. Felul in care ne exprimam in primele 2 minute intr-o comversatie cu cineva nou formeaza o imagine in proportie de 70% a caracterului si multe aspecte. Gen angajator- obtii locul de munca dorit sau nu, fata pe care o placi si vrei sa o abordezi, crezi ca se uita la tine daca nu esti capabil sa legi 3 cuvinte? Si multe alte exemple. O sa te comvingi pe parcurs.

| blackann a răspuns (pentru MrAM):

Nu-mi face tu teoria chibritului aici. Sunt intr-o relatie serioasa si ne iubim, sunt manager la o companie si inca n-am 30 ani. Cred ca stiu sa ma descurc si daca nu tii la gluma aia e. laughing Nu-i problema ta si mai ales, nu-i problema ta ce raspunsuri dau eu. Mi se pare o intrebare pusa la misto asa ca raspund cum am eu chef. Tschuss, schonen Tag noch!

| MrAM a răspuns:

Poate fi vorba si de o conditie medicala gen hypersalivation.
Si se pot prescrie medicatie gen plasturi Hyoscine, sau derivați chlorpheniramine/benzamide. Insa medicii sunt reticenti in a prescrie datorita reactiilor adverse posibile. Si sincer nici nu stiu daca la noi in tara se trateaza sau este accesibil acest tratament.

| blackann a răspuns (pentru MrAM):

Benzamide e cancerigen

| MrAM a răspuns (pentru blackann):

E vorba de un derivat, insa nu as desconsidera si asta ca efect secundar laughing
https://library.neura.edu.au/......alivation/

| Kaonashii a răspuns:

Dormi cu gura deschisa
Probabil nu respiri cum trebuie pe nas

| IordachescuAndrei a răspuns:

Sa nu mai dormi niciodata