| anonim_4396 a întrebat:

De ce în zilele de vară dacă faci duş, nu mai transpiri abundent sau chiar deloc? Eu de ex, am fost până la magazin de dimineaţă şi am transpirat mult. Când am revenit acasă am făcut un duş iar până acum nu am mai transpirat foarte rău, deşi am făcut activităţi casnice ce implicau efort.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Cand faci dus cu apa calda, se manifesta vasodilatatia, corpul astfel produce caldura care este transferata imediat apei care apoi curge de pe tine.
De asta dupa dus vei avea senzatia de racoare, depozitele de energie chimica au fost relativ epuizate iar corpul incearca sa se mentina la temperatura obisnuita in timp ce isi reface rezervele.
Desigur, nu sunt rezerve in sensul drastic, ci molecule din celule.

2 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Depinde ce temperatura era afara si ce temperatura ai in casa.
Depinde ce umiditate era afara si ce umiditate ai in casa.
Depinde cu ce erai imbracata afara si cu ce erai imbracata in casa.
Greu cu fizica de clasa a 7-a la astia care stati doar cu Biblia in mana.

| lussa a răspuns:

Corpul tau s-a racorit in urma dusului si va dura mai mult pana te vei incalzi din nou foarte tare si vei transpira.