| Idontcare69 a întrebat:

De ce mă doare capul când fac sport? Și câteodată, parca văd stele verzi, îmi țiuie urechile, nu ma simt deloc bine cand fac sport, deși îmi place să fac big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sopranaCadaverica a răspuns:

Sunt simptome de glicemie scazuta. Daca nu esti obisnuit cu efortul fizic, e normal. Iti recomand sa nu te grabesti sa faci sport intens din prima. Seteaza-ti un nr de minute, de exemplu 10 astazi, 15 maine, si faci mai mult cu 5 minute zilnic respectivele exercitii. Mananca cu o ora inainte de sport, preferabil o combinatie de carbo + proteine. Un sendvis cu paine integrala si suna slaba de pui/porc + ceva legume, de exemplu. Sau un baton cu cereale + o cana de lapte. Nu uita de hidratare, inainte si dupa sport. Ai rabdare cu corpul tau, nu il suprasolicita. E foarte important sa maresti nr de minute treptat, vezi cum te simti.
Daca te simti asa in continuare, suna medicul de familie.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate faci prea mult din prima și te extenuezi, ori ești anemic/ă, ori nu ai mâncat suficient în ziua aia, ori nu te-ai hidratat suficient

| Eugen80 a răspuns:

Tensiunea mare.

| Nume6 a răspuns:

Când faci sport e bine să fi mâncat bine prima dată și de asemenea să te hidratezi corect cu 2 l pe zi de apă, mănânci ușor, fără grăsimi, dulciuri, sucuri carbogazoase care ingreunează tranzitul iar un tranzit ingreunat solicită corpul ceea ce îngreunează exerciţiile adică antrenamentul, mâncare sănătoasă consumă, fructe, salate, ciorbe, carne la grătar puţină. E normal prima dată să îţi fie rău, nu ești obișnuit/ă cu asta, iar creierul nu știe ce se întâmplă și creierul îţi dă semnale la urmă. Consideră că ţi se întâmplă ceva rău. E similar cu răul de transport, pe măsură ce mergi mai mult cu mașina nu o să îţi mai fie rău. Așa și aici, dacă îţi obișnuiești creierul cu exerciţiile făcute periodic care sunt destul de solicitante, nu o să îţi mai fie rău. E bine ca primele dăţi să nu te soliciţi mult, faci mai puţine minute și mai puţine exerciţii pentru că riști să faci febră musculară, mușchii nefiind antrenaţi înainte. Dacă nici cu toate astea nu trece starea de rău, astea de le-am enumerat te duci la doctor pentru că poţi avea anemie, ceva probleme la inimă, plămâni, ochi adică miopie, etc.

| Zorn a răspuns:

Hmm, sunt mai multe posibilităţi: nu eşti obişnuit cu efortul fizic prea intens, îţi scade glicemia repede (poţi lua un baton de ciocolată după ce termini cu spotul, ca să vezi dacă funcţionează şi îţi e mai puţin rău), lipsă de calciu sau vitamina A.

| InvatamProgramare a răspuns:

Cred ca exersezi prea mult pentru capacitatea organisumului tau de a face sport. Ia-o mai usor astfel incat sa nu te doara capul, etc
Presupunerea mea este ca ritmul cardiac creste peste 150 bpm iar organismul tau se resimte. Nu sunt medic.
Un lucru e cert, daca atunci cand faci sport te doare ceva ( orice ) atunci inseamna ca ceva nu faci bine si trebuie sa te OPRESTI!