|

De ce ma ingras deci mananc sanatos am slabit 20 kg si acum m-am ingrasat 3kilograme ce pot face sa ma mentin nu vreau sa slabesc dar nici sa ma mai ingras?

11 Raportează Evaluează
Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| a răspuns:

Pentru ca dietele ingrasa,de cate ori va repet asta,si o sa te mai ingrasi, ai pierdut masa musculara acum acumulezi grasime ce mare reusita, pentru ca voi nu vreti un stil de viata sanatos de asta toataa viata o sa va ingrasti apoi slabiti, asa se fac bani seriosi, profiti de persoane ca tine

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru RAY):

Dietele îngrașă? Nu prea are logică ce ai zis.E și normal să pierzi masă musculară pe o perioadă de slăbire, cât despre nutriție mai ai de învățat. Ești pe lângă, acum la modul serios. (nu o lua ca pe o jignire)

| a răspuns (pentru SenzorFlc):

Tu nu vezi ca omul asta in intrebare imi valideaza afirmatia, cei care au urmat ceea ce le-am spus
ti-au pastrat greutatea, dietele duc la ingrasare din mai multe motive

rata metabolica se duce in jos, oameni revin la vechea dieta, 95% din cei care slabesc se ingrasa inapoi, de un secol se stie asta

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4777230/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5764193/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3225890/
https://www.healthline.com/nutrition/calorie-restriction-risks
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC404101/

Http://fii-sanatos.ro/......minnesota/

Experimentul Minnesota de infometare s-a desfasurat la universitatea din Minessota intre 19 Noiembrie 1944 si 20 Decembrie 1945.

Ce se dorea sa se obtina?

Scopul a fost sa se determine efectele fiziologice si psihologice ale unei restrictii calorice severe si prelungite si eficienta strategiilor de reabilitare.

Cercetatorii s-au concentrat pe partea de nutritie a experimentului dar au ales sa observe cu minutiozitate si sa adune date despre modurile in care infometarea modifica motivatia subiectilor de studiu dar si schimbarile emotionale, intelectuale si sociale ce au avut loc.

Daca esti atent la perioada in care a avut loc studiul vei observa ca s-a petrecut mare parte concomitent cu al 2-lea razboi mondial. In acea perioada populatia din zone extinse de pe mapamond suferea de foamete.

Literatura medicala avea doar raportari anecdotice despre efectele infometarii dar erau putine date stiintifice care sa-i descrie efectele fiziologice si psihologice asupra fiintei umane. La fel de important, doctorii si cercetatorii nu stiau clar cum sa ajute persoanele sa se recupereze dupa restrictii calorice severe.

Astfel ca, studiul a fost efectuat fiindca:

se dorea ca fenomenul de infometare sa fie studiat in conditii de laborator, cu analize si masuratori pentru a observa mai bine diferentele si modificarile care apareau la subiectii testati.
rezultatele studiului urmau sa fie folosite de fortele Aliate pentru a ajuta victimele infometarii din Europa si Asia (in special cei din lagarele de concentrare).
participanti initiali in studiu-experimentul-de-infometare-Minnesota-fii-sanatos.ro

Au fost alesi 36 de oameni din peste 200 de voluntari. O brosura de recrutare a fost distribuita care stipula ca in locul serviciului militar tinerii puteau sa se inscrie in acest studiu pentru a ajuta printr-o alta metoda populatia suferinda din tarile sub ocupatie.

Voluntarii au fost supusi unor teste fizice si psihologice. Pana si probabilitatea de a mentine...2004 - 2100 + Vezi răspunsul întreg

Nici tu nu știi la ce ai dat copy paste.În loc să dai copy paste la toate toate rahaturile ia o carte de nutriție în mână și lasa-mă cu experimentele din nu știu eu ce ani că ălea is experimente.Nu dovedesc nimic.

Omule sunt experimente facute de un secol, de ce sa ingrasat 3kg? spune tu expertule

Foarte simplu. Sportul nu rezolvă kg în plus doar ajută. Trebuie să stea în deficit caloric, nu să obișnuiască corpul cu alimente puține că așa nu face decât să-și încetinească metabolismul. Ca să slăbești ai nevoie de 85 % dietă si 15 % sport.

Si eu ce am spus?

| a răspuns:

Nu ai o dietă fixă. Încearcă să rămâi în deficit caloric și dacă mănânci dulciuri las-o mai moale. Poți încerca să faci sport, asta dacă nu o făceai deja.

| a răspuns:

Salut! daca vrei sa te mentii trebuie sa consumi numarul de calorii de mentinere pentru greutatea ta. imi poti trimite un e-mail la : hyphy.fitness23@gmail.com, daca esti curios cum se calculeaza caloriile, si care este nivelul tau de mentinere. nu te costa nimic.